Slepé střevo

Malé, ale zrádné. K čemu nám je slepé střevo?

Slepé střevo si mnozí spojují jen s bolestivým zánětem. Bývá mu připisován malý, nebo žádný význam. Podle některých teorií, ale v těle plní řadu klíčových funkcí a chrání jeho vnitřní prostředí před infekcí.

Vypadá jako červ a s tlustým střevem je zdánlivě propojeno zbytečně. Přináší slepé střevo neboli apendix jen potíže? Když se zanítí nebo praskne, může dokonce ohrozit život. V pravěkých dobách, ale v lidském těle mělo své opodstatněné místo a podle některých hlasů tomu tak může být i dnes. K čemu slepé střevo sloužilo našim předkům?

Nedoceněný orgán

Charles Darwin ho ve svých knihách řadí k orgánům, které měly pro naše předky nedocenitelný význam. Podle něj se jedná o pozůstatek z dob, kdy jim pomáhalo v trávení jídla. Současní biologové s tím souhlasí. Vychází z toho, že slepé střevo býložravců je výrazně větší, protože jim pomáhá zpracovat hůře stravitelnou potravu, jako je třeba kůra stromů.

U lidí, kteří se dříve stravovali převážně rostlinně, to mohlo fungovat podobně. Jakmile, ale začali do stravy zařazovat více masa, apendix byl využíván stále méně, až zakrněl a jeho funkce zanikla.

Úloha v trávení i imunitě

Výzkumy posledních let však připouští jeho prospěšnost. Biologové hovoří o tom, že v trávicím systému produkuje a ukládá mikroby, které jsou nezbytné pro zdravou střevní mikroflóru.

Důsledkem střevních nebo infekčních průjmových onemocnění bývají tyto přátelské mikroby z těla vyplavovány a nastává nerovnováha mezi bakteriemi, které jsou tělu vlastní a mikroorganismy, které jsou choroboplodné.

Tělo se potom stává náchylnější k různých infekcím. V kritických případech slepé střevo dokáže „uvolnit“ arzenál bakterií potřebných pro obnovu střevní mikroflóry a celou situaci zachránit. Tím posiluje přirozenou obranyschopnost organismu.

Co dělat, když se zanítí

Když se do slepého střeva dostane infekce, zanítí se. Ta může přijít z žaludku nebo ze zatvrdlé stolice, která dlouho zůstává ve střevech. Mezi charakteristické známky zánětu slepého střeva patří náhlý začátek obtíží, většinou z plného zdraví.

Typické jsou bolesti podbřišku, pocit na zvracení a zvracení, zvýšená teplota. Bez okamžitého řešení, kterým bývá zpravidla chirurgické odstranění, může slepé střevo prasknout, způsobit další šíření infekce, otrávit krev a ohrozit dokonce i život.

Závažnost zánětu zjistí lékař rentgenem nebo ultrazvukem. Kdy přikročí k operaci? „Záleží na pokročilosti zánětu, klinickém obrazu a celkových obtížích pacienta. Někdy se 2-3 dny čeká, zda se stav uklidní, pomáhají i ledové obklady. Podle výzkumu finských lékařů a farmaceutů lze zánět slepého střeva řešit i antibiotiky, které jsou v tomto případě šetrnější řešení než operace. Studie prokázala účinnost v 61 procentech sledovaných pacientů.

A jak je to s imunitou po operaci

Chování těla poté, co se slepé střevo vyoperuje, je individuální. „To, že má někdo slepé střevo vyndané, může ovlivnit imunitní funkce, možná i střevní mikroflóru, ale zatím to není bráno úplně do klinické úvahy. Každopádně posilovat imunitu je vhodné vždy.

Kontaktní formulář

Napište nám přes kontaktní formulář

Kontaktní tel.: +420 774 335 622

Pro rychlejší komunikaci napište do zprávy Vaše tel. číslo. 

Rádi Vám zavoláme a tak vyřešíme rychleji Vaše dotazy. Pokud se neozveme do 3 dnů, prosím kontaktujte nás znovu.

 

Nahoru