LuminoTherapie

LuminoTherapie

Často také nazývaná ColorTherapie či Léčba světlem - ošetření založené na stimulačních účincích barevného světelného spektra o různých vlnových délkách. Významný vliv světla na tělo i duši člověka byl využíván již v dávných dobách. Byl součástí obřadů Inků, Egypťanů a jako léčebný prostředek ho aplikovali ve starověké čínské medicíně.

Dnes se terapie barevným světlem stává pevnou součástí kosmetických a relaxačních procedur jako efektivní, přirozená forma zcela bez vedlejších účinků. V době terapie barevným světlem do nás proniká 80% barevného záření. Každá barva představuje jinou vlnovou délku i hloubku, kterou proniká do našeho těla a různě ovlivňuje naše orgány. V souladu s touto schopností aktivují různé barvy odlišné tělové systémy a biologické procesy.

 

Fialová (400 - 430) nm - inspiruje, tlumí, podporuje duševní procesy, uvolňuje a zmírňuje bolesti

je jedna ze "studených" barev a má harmonizující účinky. Zlepšuje spánek a zahání pocity beznaděje. Ovlivňuje centrální nervový systém, nalaďuje organizmus na spánek, utlumuje a uvolňuje. Regeneruje vrchní část pokožky.

Použití: zklidnění poruch nervů, bolesti hlavy, pro citlivou pleť.

 

Modrá (430 - 500) nm - uklidňuje, zadržuje, koncentruje, chladí, utišuje a zasňuje

aktivuje činnost parasympatiku - míchy, tiší nervy, kůži a oči. Rozšiřuje cévy a působí protizánětlivě, podporuj regeneraci vrchních vrstev pokožky, kde se vytváří kreatin (protein ovlivňující kvalitu kůže, vlasů a nehtů).

Použití: působí antisepticky na citlivou, alergizující pokožku. Na akné, mastnou pleť a pleť s kuperózou (červené žilky).

 

Tyrkysová (500 - 520) nm - sebeúcta, mysl, ...

povzbuzující a čistící schopnost. Potlačuje bolest hlavy a nervozitu. Stimuluje regenerační procesy a ovlivňuje obsah vody v tkáních stejně jako obranné a hojící procesy.

Použití: na suchou pokožku, edémy, sluneční spáleniny.

 

Zelená (520 - 565) nm - vyrovnává, uvolňuje bolestivé procesy a uklidňuje

snižuje krevní tlak, redukuje stres a zlepšuje zrak. Pozitivně ovlivňuje činnost průdušek a zlepšuje zrak. Zmírňuje záněty a připravuje pokožku na ošetření. Vyhlazuje, vyrovnává a harmonizuje funkci všech kožních kapilár.

Použití: při smíšené pleti, seboree či seborhoické dermatitidě - chronické neinfekční onemocnění pokožky, proti stárnutí, vhodné kombinovat s oranžovou.

 

Žlutá (565 - 590) nm - tonizuje, otvírá, vyjasňuje, uvolňuje ztuhlost a posiluje nervy

podpora absorpce přípravků, omlazení. Vyvolává radost a pohodu, posiluje nervový systém a odhání melancholii. Dává do rovnováhy žaludek a činnost střev. Stimuluje činnost žláz a kapilár, povzbuzuje tělo k detoxikaci.

Použití: smíšená a atrofická pokožka, při detoxikačních procesech

 

Oranžová (590 - 625) nm - oživuje, zahřívá, uvolňuje křečovité procesy a činí člověka veselejším

vyvolává optimismus a radost. Podporuje látkovou výměnu a činnost lymfaticého systému. Působí proti otokům a pigmentaci. Stimuluje regeneraci buněk.

Použití: regenerace ochablé pleti, prevence otoků, strií a celulitidy. Na čištění a zeštíhlení.

 

Červená (625 - 800) nm - aktivuje, vitalizuje, dynamizuje, zintenzivňuje a posiluje smysly

stimuluje buňky, podporuje tvorbu kolagenu, zlepšuje metabolismus. Tato barva přímo koresponduje s činností srdce, ledvin, svalů a stimuluje krevní oběh. Podporuje prokrvení a urychluje subkutální (kožní) látkovou výměnu. Rozšiřuje póry a pleť připraví na absorpci masek a kosmetických přípravků.

Použití: celulitida, akné, bledá a suchá pokožka.

 

Působení barev na lidský organismus

Léčení barvami fyzických nemocí

Každá barva má svůj terapeutický účinek pro určitý orgán našeho těla a vůbec se nemusíte bát, že by barevná terapie měla nějaké vedlejší účinky.

Tato doporučení nejsou míněná jako náhrada za klasickou medicínu, spíš by vám měla dát možnost osobně se podílet na svém procesu léčení.

 

Červená

Povzbuzující, posilující, prokrvující, dodává energii, kompenzuje slabost, pronikající.

Červená působí jako energetikum - má povzbuzující účinky při  nedostatku energie, protože uvolňuje hormon adrenalin. Stimuluje všechny nedostatkové stavy energie v těle, neboť zprostředkovává aktivitu, regeneraci a přívod síly.

Tato barva má největší schopnost proniknout do organismu.

Prohřívá neaktivní body a tím redukuje bolest.

Posiluje pomalu pracující a oslabené orgány a části těla.

Aktivuje smysly, proto může být využita při problémech se zrakem, sluchem, čichem, chutí a hmatem.

Vhodná je pro ty, kteří se pomalu pohybují, pomalu reagují, nebo pro ty, kteří se znovu zapojují do aktivního života, například po nějakém úrazu.

Dále je vhodná pro jedince, které se těžce vzpamatovávají z chronických chorob. Zvláště pokud utrpěli zranění hlavy a pomalu se jim navrací jasné myšlení. Dá se použít i při poruchách paměti.

Červený paprsek způsobuje uvolňování adrenalinu do krevního řečiště.

Dodává tělu tepelnou energii.

Červené paprsky působí harmonicky na náhlé stavy slabosti a narušení pohyblivosti, tedy ochrnutí, odumírání končetin, svalové slabosti, omrzliny, záněty, léčení ran, kožní onemocnění způsobené špatným prokrvením.

Červené světlo obsahuje tzv. „růstové paprsky“, a proto se užívá i k léčení ran (pokud je však rána zanícená, pak je nejdříve nutno použít modrého světla k dezinfekci)

Červená je velmi hojivá u nemocí krve a oběhu. Celkově vyživuje a posiluje krev.

Působí na nedostatečné prokrvení, tedy podporuje proudění krve, aktivuje krev, rozšiřuje cévy a žíly (křečové žíly). Při chudokrevnosti působí na tvorbu červených krvinek.

Upravuje nízký krevní tlak.

Působí na pohlavní ústrojí a pohlavní rozmnožovací schopnost. Léčí poruchy funkcí ženských a mužských pohlavních orgánů a žláz.  Dodává energií při ochabující pohlavní síle, jako jsou impotence, frigidita, ztráta periody. Podporuje hormonální systém. Skvělá při pomalém rozběhu porodu.

Působí na akutní zácpu.

Působí na problémy dolních končetin.

V obecné rovině červená barva je velice silná a mocná, a proto je třeba s ní pracovat opatrně. Je mnohem vhodnější používat jemnější odstíny této barvy, jako je třeba oranžová, korálová nebo růžová.

 

Nelze používat v těchto případech:

Nervové poruchy, vysoký krevní tlak, horečky, otoky - a všude tam, kdy je stav označený předponou -hyper (kromě hyper-únavy, což je chronický únavový syndrom). Dále by se jí měli vyhýbat lidé, kteří řeší emocionální problémy nebo nedokáží vyjádřit hněv. Stimulovala by emocionální síly, které člověk potlačil, a vznikla by tak explozivní reakce.

Příliš mnoho červené může vést k podráždění a ke zhoršení stávajících podmínek, proto vyvažujeme modrou barvou.

 

Oranžová

Povzbuzující, tonizující, zvyšující odolnost.

Nepostradatelný pro zdraví a vitalitu.

Podporuje sportovní výkonnost a fyzickou výdrž.

Oranžová má podobné využití jako červená barva. Rozdíl je v tom, že energie červené působí spíše na akutní stavy a slabosti organismu, a to s větší, silnější a nárazovější energií. Oproti tomu oranžová působí na stavy slabosti ne tak nárazově, ale s jemnější intenzitou a uvolněním.

Je dobré se touto barvou obklopovat při nějakém dlouhodobém léčení, při pooperačních stavech, potížích s rekonvalescencí, při dentistických zákrocích. Jednak proto, že je dobrým tonikem po nemoci, protože vyhání z těla negativitu, jednak právě proto, že oranžová dodává léčivou energii podporující optimismus, sílu a radost ze života. Podněcuje k dobré náladě, posiluje energii, propůjčuje optimismus.

Užívá se pro zvýšení odolnosti (např. před infekcí, ale nejenom to).

Povzbuzuje chuť k jídlu a pomáhá vstřebávat potraviny nebo přizpůsobit se určité stravě - podporuje trávení a trávicí šťávy.

Odstraňuje poruchy výživy.

Ovlivňuje látkovou výměnu.

Stimuluje a podporuje ženské i mužské pohlavní orgány a žlázy. Ustupují všechny problémy, které se s pohlavními orgány pojí. U žen podporuje správnou činnost menstruačního cyklu (při nadměrném krvácení je ale vhodnější použít barvu modrou), potlačuje menstruační problémy, startuje opožděnou menstruaci, předmenstruační cyklus, endometriózu, léčí cysty na vaječnících, záněty pochvy apod.

Povzbuzuje pohlavní energii, léčí neplodnost, frigiditu a může znovu nastartovat hormonální funkce. Podporuje sexuální vitalitu.

Pomáhá těm, kteří dlouhodobě neměli žádné sexuální aktivity, ale i kteří naopak své sexuální centrum vyčerpali přemírou sexuální aktivity.

Pomáhá lidem, kterým chybí sexuální energie, znovu získat pocit potěšení.

Mají-li partneři potíže s početím, je zvláště účinná v období ovulace.

Posiluje vylučovací soustavu a řeší veškeré problémy s ní spojené.

Posiluje vylučovací ústrojí – léčí onemocnění ledvin, nedostatečnou činnost ledvin, ledvinové kameny. Problémy s močovým systémem - močový měchýř, močové cesty. U akutních zánětů močových cest nejprve použijeme barvu modrou, která odstraňuje zánět, potom pracujeme s oranžovou. Pokud se jedná o zánět způsobený prochladnutím, použijeme červenou, oranžovou, či žlutou.

Rovněž jako červená podporuje funkce krevního oběhu, tedy pokud je krevní oběh slabý.

Podporuje srdeční činnost, léčí sklerózu (arterioskleróza, koronární), napomáhá cirkulaci krve.

Působí na cévní onemocnění.

Posiluje a ovlivňuje proud lymfy v lymfatickém systému a napomáhá vazbě vápníku v těle.

Potlačuje alergie.

Přispívá k  povzbuzení líných střev, takže působí na zácpu, ale žlutá barva je v tomto případě účinnější.

Působí na slezinu a její funkce.

Řeší dýchací potíže, posiluje plicní tkáň, léčí zánět průdušek.

Má vliv na zmírnění pocitu napětí v organismu. Pomáhá při křečích a křečovitých stavech při stresu. Svalové bolesti a problémy, uvolňuje křečovité stažení kosterního nebo hladkého svalstva, zatvrdliny ve svalech, bolesti zad a v kříži.

 

Nelze používat v těchto případech:

Nervozita, vnitřní neklid, přebytek energie a nevyužitá energie. Není vhodné používat na noc.

Oranžová má vyloženě pozitivní vibrace, a proto je nutné dohlížet, aby jejím nadměrným použitím nedocházelo k nervovému vypětí. V takovém případě volíme jemnější oranžovou (broskvovou) a vyrovnáme účinky spojením s doplňkovou barvou - modrou, zelenou.

 

Žlutá

Silně povzbuzující, uvolňující.

Má silný povzbuzující účinek.

Pomáhá proti melancholickým a pesimistickým náladám, které mohou způsobovat nebo ovlivňovat

léčbu různých nemocí.

Uvolňuje ztuhlosti a také poskytuje energii svalové soustavě.

Podporuje mozek a psychiku. Používá se při stavech po otřesu mozku nebo celkově při ztrátě paměti, zvláště u starších osob.

Poskytuje energii nervové soustavě a povzbuzuje centrální nervový systém.

Harmonicky vyrovnává poruchy nervového systému a žláz.

Ozářením solar plexu žlutou barvou se uvolní obnovující pozitivní energie, což má velice pozitivní účinek na obranné síly v organismu. Je tedy užitečná v období chřipek, nachlazení a při oslabených plících. V počátečním stádiu těchto viróz dokonce stoupá touha po žluté barvě, a to proto, že se tělo snaží zbavit nežádoucích látek a škodlivin.

Podporuje očištění organismu od jedů a škodlivin, což se dá využít v době půstu nebo během očišťovacích kúr.

Zrychluje metabolismus.

Ovlivňuje celou dutinu břišní a trávicí ústrojí.

Řeší problémy s trávicí soustavnou, tedy poruchy trávení, trávicí potíže, jako je zácpa, nadýmání, také problémy s tenkým střevem, celiakie, anorexie, pálení žáhy.

Léčení žlutou pomáhají odstranit městnání energie v břiše a dají se použít při jakémkoliv typu koliky gastrického původu.

Žlutá stimuluje žaludek, pankreas.

Pokud jsou velké bolesti žaludku nebo křeče, necháme působit barvu modrou a poté až žlutou.

Žlutá navíc pozitivně působí při alergiích, včetně alergií na potraviny.

Pomáhá vstřebat živiny. Příliš málo žluté barvy v organismu poukazuje, že živiny nejsou dostatečně vstřebávány a pacient má problém s přijímáním výživy.

Léčí žlučníkové problémy.

Řeší diabetes, nedostatek cukru v krvi, hypoglykemii.

Příliš mnoho žluté způsobuje žloutenku nebo nadbytečnou sekreci bilirubinu, což naznačuje oslabení žlučníku a jater.

Posiluje játra. Se žlutou si můžeme pomoci i na oči. Podle čínské medicíny oči právě spadají pod vliv jater a použitím žluté může dojít ke zlepšení zraku. V tomto případě je třeba ale brát ohled na to, zda máme nemoc zraku vrozenou, nebo zda se nám játra zhoršují postupně a má to souvislost s játry.

Žlutá působí na žluč a žlučové kameny.

Podporuje činnost ledvin a močového měchýře.

Léčí kožní problémy, ekzémy, vhodná při problémech s pletí.

Pomáhá vytváření silných a zdravých tkání, orgánů a kostí.

Pomáhá léčit artritidu.

Omezuje nadměrnou hmotnost ve středních partiích těla.

 

Nelze používat v těchto případech:

Nervozita, neklid, podrážděnost, nespavost, stres, a nejste schopni „vypnout“. Přílišné použití žluté vyčerpává.

U lidí s příliš rozvinutým egem je třeba vyvažovat fialovou.

Opatrně musíme žlutou používat tam, kde je někdo nadměrně aktivní, nebo také v případě vnitřní nervozity a neklidu. V tomto případě je vhodné používat kratší dobu nebo kombinovat s doplňující fialovou barvou.

 

Zelená

Uklidňující, uzdravující, regenerující, osvěžující, vyrovnávající, čistící, uvolňující, rozpouští.

Je nejvíce neutrální ze všech barev. Nachází se uprostřed spektra, takže nabízí klid a úlevu od

fyzické červené, oranžové a žluté, ale i od duchovní modré a fialové.

Uzdravuje, zotavuje, osvěžuje, vyrovnává, dokáže uspokojit, uklidňuje, uvolňuje.

Čistí, detoxikuje, dezinfikuje, zabíjí baktérie, rozpouští. Odvádí z těla toxiny.

Zbavuje hnisu a jedů, takže pomáhá bojovat s infekcí v těle. U žen se může použít, když odcházejí velké sraženiny krve.

Zelená je důležitá pro nervový systém - zklidňuje, posiluje vyčerpané nervy, regeneruje nervový systém a celkově uvolňuje organismus, přináší spokojenost pro všeobecnou svěžest, neboť zelená posiluje těžce zkoušené nervy. Odstraňuje stres těla, duše i mysli. Zklidňuje při zhoršených stavech vyvolaných emocemi.

Dodává novou energii, zvláště při vyčerpanosti a únavě z přemíry stimulace těla.

Uvolňuje při jakémkoliv nahromadění přebytečné energie v organismu.

Zelenou je možno použít i na začátku léčby, kdy je člověk neklidný, podrážděný, nevyrovnaný, ale také když člověk potřebuje hodně odpočívat. Zelená nejprve nastolí uvolnění a klid.

Podporuje koncentraci a schopnost pamatování.

Odstraňuje nadbytečné tekutiny z těla. Tím tělo zároveň i detoxikuje, protože uvolňuje z těla tekutiny a odvodňuje otoky tkání. Působí celkově na otoky.

Zvláště ji ocení ženy, které trpí PMS, kdy dochází k zadržování tekutin v kotnících, břiše, prsou. Pomáhá s cystami v prsou.

Velice dobře působí na plíce. Se zelenou se nám lépe dýchá, protože rozšiřuje náš hrudník a uklidňuje průdušky.

Celkově působí na dýchací systém, řeší problémy, jako jsou bronchitida, problémy s průduškami, průdušnicemi, kašel, dusivý kašel, černý kašel, uklidňuje křečovité záchvaty kašle, těžkosti dýchání, plicní edémy, ale také alergické nemoci, jako je astma a senná rýma.

Působí na srdce a srdeční selhávání a slabosti.

Snižuje krevní tlak.

Rozkládá krevní sraženiny.

Léčí záněty kloubů, pakostnici, revmatismus, artrózu, ucpání tkání.

Posiluje tvorbu kostí při zlomeninách.

Startuje se tvorba svalstva a tkání a všeobecně posiluje při buněčných chorobách.

Léčí onemocnění zažívacího ústroji, působí na vředy.

Má vliv na plodnost.

Zelená je odpočinková barva pro oči a poruchy zraku.

Posiluje kůži, účinkuje i proti seboree, akné.

Zeleň listová (chlorofyl) dokáže lidskému tělu propůjčit hebkou pleť a mladistvou pružnost až do vysokého věku, protože brání rozkládání látek. Posiluje celkově kůži a účinkuje proti akné.

 

Nelze používat v těchto případech:

U této barvy neexistují kontraindikace. Avšak raději se jí vyhněte v situacích, kdy potřebujete být ve střehu a rychle reagovat – je velmi dobrým uspávacím prostředkem. Pokud došlo ke ztrátě tekutin následkem průjmu, zvracení či selhání ledvin, zelenou bychom měli omezit, a to proto, že odvodňuje. Rovněž ji omezíme navečer, protože působí močopudně. Ale to spíš v ojedinělých případech a je-li zelené hodně.

 

Modrá

Antiinfekční, dezinfekční, antiseptický, svíravý, stahující, brzdící, uklidňující, tlumící, chladící.

Má uklidňující a harmonizační účinek, jelikož dává do oběhu uvolňující hormon oxytocin.

Uvolňuje nervy - uklidňuje při neklidu, strachu.

Modrá obsahuje brzdící paprsky.

Tlumí, utišuje, má mírné anestetické účinky.

Likviduje jakékoliv záněty, zvláště hnisané záněty.

Antiseptický účinek - působí dezinfekčně, tiší bolest - proto obvazy a obklady převazovat modrým šátkem.

Ochlazuje a uklidňuje popáleniny.

Má svíravé účinky.

Skvělá při bodnutí hmyzem.

Působí na veškeré záněty, také na záněty hnisavé.

Léčí hnisavé dásně nebo boule v dutině ústní.

Má stahující efekt.

Omezuje vnitřní krvácení.

Léčí zanícené orgány.

Působí na kožní infekce, vyrážky, mokvavé onemocnění pokožky, ekzémy, puchýře, absces, bradavice.

Přispívá k zástavě krvácení, jako jsou řezné rány nebo krvácení  z nosu apod.

Léčí krevní podlitiny a výrony, krevní návaly.

Pomáhá při překrvení - modré světlo zužuje cévy, tím způsobuje nedokrvení.

Velmi prospívá při onemocnění žil a cév.

Ochlazující účinek má na všechny „horké“ nemoci, snižuje horečku.

Je třeba ale podotknout, že není vždy dobré horečku potlačit. Snížením horečky často znemožníme organismu možnost vyloučit původce nemoci, jedovaté látky a omezíme bojeschopnost imunitního systému. Nakonec z toho může být stav, kdy už nemáme symptomy horečky a nemoci, ale po dlouhé období se cítíme rozlámaní, unavení a zvládáme toho udělat měně než předtím.

Modrá zklidňuje bolesti takových částí těla, jako je krk, hlava, záda, zátylek a ramena, tiší bolest zubů způsobených zánětem, bolest uší.

Zklidňuje bušení srdce.

Snižuje krevní tlak.

Pomáhá řešit poruchy endokrinního systému.

Reguluje hypofunkci a hyperfunkci štítné žlázy. U hypofunkce štítné žlázy pracujeme jak s modrou, tak s oranžovou barvou.

U žen zmírňuje problémy při přechodu.

 

Nelze používat v těchto případech:

Při svalových křečích, ochrnutí, při špatném prokrvování, natažených svalech.

Ozařování modrým světlem by nemělo trvat déle než 30 minut, protože způsobuje únavu.

Přemíra modré vede k váhavosti nebo může příliš zklidňovat a být tak na překážku bdělosti.

Velmi účinná je modrá ve spojení s teplejšími barvami, zvláště červeno-oranžového spektra.

 

Královská modř - indigo

Detoxikační, čistící, zklidňující… vše jako u modré barvy, ale v hlubší a silnější podobě.

Indigo obsahuje energie všech šesti spektrálních barev - sjednocuje je do mohutné síly se zvýšeným účinkem při vyléčení.

Detoxikuje organismus a čistí krev.

Má sedativní a svíravý účinek.

Anestetikum, které uklidňuje při jakýchkoliv bolestech.

Vhodná při zápalu plic.

Zklidňuje vnitřní orgány.

Snižuje horečku.

Tiší bolesti hlavy včetně migrény.

Ochlazuje a působí při podráždění a zánětu.

Může zklidnit zánět slepého střeva (přesto je lékař nevyhnutelný).

Velké uplatnění nachází indigo při potížích s očima, ušima a nosem.

Léčí problémy s krkem, jako je bolest v hrdle, zánět, chrapot, zánět mandlí apod.

Používá se i u plicních chorob, jako je třeba zápal plic, tuberkulóza, astma.

Uklidňuje svědící pokožku, včetně pokožky ve vlasech.

Příznivý vliv má při průjmu a střevních chorobách.

Slouží k vyladění lymfatického systému.

Působí při problémech na sliznicích.

Pomáhá při poruchách růstu.

Léčí nemoci spojené s mozkem, jako jsou stavy po otřesu mozku, epilepsie nebo chronicky degenerativní choroby.

 

Nelze používat v těchto případech:

Při schizofrenii, fobii z dotyku, silných zábranách, při sezónní depresi a vyskytují-li se u vás paranormální jevy. Může zhoršit vaše problémy. Je třeba mít také na paměti, že indigo vyzařuje směrem dovnitř, takže přemíra indigové barvy může přivodit deprese a pocit oddělenosti od ostatních.

 

Fialová

Silně čistí, vyživuje, harmonizuje při podráždění, je duševní, vitalizující.

Fialové barevné frekvence působí zejména v duševní a spirituální oblasti.

Podporuje proces uzdravování a pozitivně ovlivňuje stav mysli.

Vrací duševní rovnováhu a vnitřní pokoj.

Účinná barva při duševní vyčerpanosti a nadmíru vyčerpávajícím životním stylu.

Pomáhá zklidnit napjaté nervy a uspokojit rozrušenou mysl (v dnešní době rušného životního stylu může fialová znovu nastolit rovnováhu).

Léčí nervové choroby, deprese, úzkostlivé stavy, návaly strachu.

Harmonizuje stavy podrážděnosti.

Má hojivé účinky na mozek a nervy.

Řeší problémy s CNS a hlavou - bolesti hlavy, migréna.

Vhodná barva při poruchách mozku, jako je otřes mozku, epileptické záchvaty, meningitida, neuróza, problémy s alkoholismem.

Má silně čistící účinky na fyzické úrovni.

Aktivuje obranyschopnost.

Vitalizuje a zabraňuje poškození buněk.

Mírní bolesti nervů.

Barva antiseptická a očistná na fyzické i na duchovní úrovni.

Funguje jako anestetikum, tlumí bolesti - například menstruační křeče, ale uvolňuje i bolest v oblasti ramen, páteře a zad.

Vyživuje a čistí krev.

Posiluje při leukémii.

Zklidňuje puchýře.

Má uklidňující účinek na srdce.

Ovlivňuje pohlavní žlázy a endokrinní žlázy.

Podněcuje tok lymfy.

Tvoří vitamíny a zesiluje schopnost je vstřebávat.

Posiluje schopnost těla vstřebat a využít živiny a minerály.

Působí na kosterní oporu našeho těla, podporuje růst kostí, řeší výrůstky.

Pomáhá při artritidě.

Léčí ischias.

Řeší problémy s pokožkou.

Posiluje vlasy -  vypadávání, plešatost, lupy.

Léčí rakovinové stavy, nádory, tumory.

Fialovou je vhodné používat navečer.

 

Nelze používat v těchto případech:

U nerozvinutých, infantilních a násilnických typů lidí – platí to jak v tělesné, tak duchovní rovině. Opatrně u lidí, kteří mají slabé ego. Může způsobit zmatek a rozladění ega. Při dlouhodobém použití fialové by se mohli stát přecitlivělými. Pokud člověk začne být neklidný nebo se nebude cítit dobře, fialovou raději omezíme.

 

Toto je sedm základních barev barevného spektra. Nyní se podíváme na další barvy, které mohou být pro nás nesmírně důležité.

 

Tyrkysová

Revitalizující, regenerující, uvolňující.

Má všeobecné účinky jako modrá a zelená.

Má uklidňující vliv na tělo -  uvolňuje v něm všechna napětí.

Aktivizuje všechny tělesné soustavy a působí očistným způsobem.

Má protizánětlivý účinek, zklidňuje a hojí rány (proto je dobré si ji představit, když se říznete nebo popálíte).

Zmírňuje všechny druhy zánětů.

Účinná při akutních bolestech uší.

Léčí problémy hlavně na úrovni hrdla a úst. Mohou zde zasahovat problémy infekce a zánětů, jako třeba vředy v ústech, problémy s jazykem, zuby a dásněmi, ale i problémy se štítnou žlázou.

Velice účinná je při problémech s dýchacím systémem, což znamená  problémy plic, bronchitida, astma, senná rýma, zánět průdušek, hrdlo, brzlík.

Pravidelným prodýcháváním tyrkysové barvy lze předcházet astmatickým stavům.

Podporuje obranyschopnost organismu, takže tyrkysovou můžeme použít při léčbě chřipky a

nachlazení, spojené s bolestí hrdla.

Prospěšná je při horečnatých stavech.

Působí i na otoky.

Používá se při nadměrné tvorbě hlenu. Někdy je tento problém u obézních lidí.

Má vliv na revitalizaci a omlazení pokožky.

Léčí artritidu.

 

Nelze používat v těchto případech:

Stejně jako u popisu modré a zelené barvy.

 

Fuchsiová

Pročišťující a povzbuzující.

Působí na všechny čakry a všechny části těla, přesto z důvodu vysokých vibrací by měla být používána střídmě.

Celkově povzbuzuje vyčerpané orgány.

Stabilizuje nervy, pokud jsou pod přílišným stresem.

Používá se k tišení bolestí hlavy.

Purpurová v sobě obsahuje větší část červené barvy, proto podporuje řešení  problémů s pohlavními orgány, zvláště ženskými (opožděná menstruace, endometrióza). Dobře působí na hormonální systém.

Řeší problémy sexuality - impotenci, frigiditu, nízké libido.

U těhotných žen pomáhá zmírnit ranní nevolnost.

Působí jako diuretikum, pomáhá zbavit se organismu nadbytečných tekutin.

Posiluje nadledvinky a ledviny, pomáhá vylučovat z těla odpadní látky.

Používá se při všech problémech se srdcem.

Stimulace aktivity cévního systému.

Podporuje žilní systém.

 

Používá se střídmě - omezit ji by měli lidé, kteří propadají hysterickým záchvatům. Její přemíra může vyvolat nebo zhoršit deprese.

 

Růžová

Energická barva, která neobsahuje tolik agresivní energie jako červená nebo oranžová. Proto je vhodná k bezproblémovému užívání i v noci.

Léčí duši.

Uklidňuje emocionální energii.

Velice dobře řeší problémy se srdcem, jak na fyzické, tak i na emoční rovině.

Pozitivně ovlivňuje city, mysl, uvolňuje tvrdá srdce.

Působí při rozladění srdečního rytmu.

Vhodná při tíži u srdce a úzkosti, při oslabení sebedůvěry a smutku.

Zbavuje tísně v srdeční krajině - je nám pak lehko u srdce.

Pomáhá při angíně pectoris.

Řeší blahodárně všechny ženské potíže od dětského věku až po klimakterium.

Posiluje pohlavní a hormonální systém.

Velmi dobře účinkuje při nevolnosti v těhotenství.

Pozitivně ovlivňuje při nadměrné chuti nebo naopak při nechuti k jídlu.

Uvolňuje svaly.

Má kladný účinek na kůži a kožní problémy - kožní vyrážky, suchý ekzém, akné.

Pomáhá řešit nadváhu v situacích, kdy se přejídáme ze stresu, ale také nadváhu způsobenou hormonálními problémy.

 

Léčení barvami psychických nemocí

Červená

Je to barva mimořádně povzbuzující, aktivní, energetická, sebevědomá, výstražná a dobyvačná.

Silné energetikum. Kde je klid, tam červená vnáší do života pohyb.

Zvyšuje tělesnou sílu a výkonnost jak při běžných denních aktivitách, tak při sportovních výkonech.

Dodává sílu při rekonvalescenci po těžkých operacích, kdy se vracíme zpět do normálního života.

Dodává chuť do života, povzbuzuje. Obklopujte se jí, čeká-li vás velká životní změna a vy se bojíte odstartovat. Motivuje k činu, směřuje k dosažení cíle a úspěchu, posiluje vůli a dodává výdrž.

Dodává odvahu, potřebujete-li udělat nějakou velkou změnu, třeba i v osobním životě, a chcete, aby se proces rychle odstartoval. Povzbuzuje při nechuti do práce a při nechuti učit se. Motivuje k činnostem, stimuluje, zvyšuje sebevědomí. Máte-li problém prosadit se a stavíte se do pozadí. Pokud potřebujete uspět, pomůže vám  prosadit se a realizovat naše nápady a ideje.

Odstraňuje negativní myšlenky. Učí nás umět říci „ne“.

Má ze všech barev nejvýraznější emocionální náboj. Je tedy barvou vášně, touhy a násilí.

Červená je spojená s láskou a stimuluje hlubší vášně, jako jsou láska a sex. Učí nás ale také opravdu milovat.

Je spojená s materiální stránkou života a hmotným světem. Otevírá nás zodpovědnosti, zejména ve vztahu k hmotné stránce života (peníze, práce, domov, rodina). Měli by ji tak využít ti, kteří jsou zcela pohlceni duchovním životem, žijí v jiné sféře a nemyslí na praktické věci v životě.

Používá se, když člověk má pocit oddělenosti, má dojem, že nepatří své rodině, domovu a komunitě.

Je první barvou, kterou lidské oko vnímá. Používá se tak ke zbystření pozornosti na nebezpečí (tlačítko stop na strojích, značka stůj apod.)

Červená je spojená s agresí. Tu potřebujeme jako součást naší hnací síly, která je nutná v každodenním životě.  Pokud agresivitu budeme dlouho potlačovat, může se stát, že prostě vybouchneme. Agresivita musí být včas rozpoznána, odvedena a účelně využita. Právě červená barva tuto schopnost má.

Ve zvětšené míře působí červená na nervový systém dráždivě a může vyvolat u choleriků nebo u lidí trpících nervovými chorobami agresivitu až k záchvatům zuřivosti.  Stejná situace nastává, pokud pociťujete zlobu, rozladěnost nebo jste vznětliví, pak byste měli s červenou pracovat opatrně, protože svým silným vyzařováním může působit až příliš povzbudivě. V tomto případě byste měli nosit světlé a jemnější odstíny červené, např. růžovou, korálovou nebo oranžovou.

 

Oranžová

Spojuje v sobě fyzickou energii s duševními vlastnostmi. Čili dodává vitalitu, ale ne už tak nárazově jako červená. Jedná se o postupné uvolňování energie, v některých případech i s větší radostí a prožitkem.

Je pozitivní, veselou, optimistickou, povzbuzující barvou, která přináší radost a chuť do života. Je neocenitelným pomocníkem při depresi, nespokojenosti, skleslosti, smutku a nudě. Podporuje tak veselí, optimismus, otevřenost, kreativitu, zdravé sebevědomí, důvěru v sama sebe a zdravou ctižádost. Pohlcuje také špatné a negativní energie. Oranžová podporuje psychiku v období dramatických změn. Podněcuje k zážitkům, dobrodružstvím, novým plánům.

Potlačuje životní obavy a dává pocit svobody. Upevňuje i posunuje tak naše osobní hranice.

Omezuje nutnost řešit věci z minulosti, které už nemůžeme změnit, a pomáhá tak žít tady a teď.

Stejně jako červená barva je oranžová spojená s láskou, partnerskými vztahy a sexualitou. V tomto případě se jedná o sexualitu ne za účelem početí (to je úkol červené), ale o sexualitu pro potěšení a radost.

Oranžová je barvou vztahů. Jak mezilidských, a to tak, že napomáhá navazovat vztahy nové a podporuje přátelství, tak i vztahů partnerských, kdy toužíme být milováni a mít s protějškem harmonický vztah. Oranžová pomáhá zbavovat se závislostí, a to jak škodlivých návyků, tak i závislostí vztahových. Odstraňuje závislost rodičů, které opouštějí jejich dospělé, osamostatňující se děti. Řeší jakékoliv šoky, bloky, traumata, zejména při bolestné ztrátě, když se dozvíte špatnou zprávu. (Léčí jakékoliv šoky - pokus o sebevraždu, potrat, ztrátu blízkého člověka, šok po dopravní nehodě apod). Oranžová pomáhá zvládat tyto situace, a to tak, že nám pomáhá otevřít se, prožitek vstřebat, uvolnit a nakonec ho nechat odejít. V případě sexuálního zneužití může mít člověk obavy z dotyků. Oranžová tyto bloky uvolňuje.

 

Žlutá

Je to slunce, které nám dává chuť do života. Obsahuje energie vyjadřující sílu osobnosti, vědomí vlastní ceny, zdravou hrdost a sebevědomí. Je to velice povzbuzující, veselá, uvolňující barva, při níž má člověk pocit, že mu rostou křídla. Pesimistickým, nespokojeným, melancholickým a zamračeným lidem mění výraz ve tváři. Rovněž by ji měli zařadit do svého života starší lidé, kteří už nemají velkou radost ze života a trpí pocitem méněcennosti. Žlutá rozvíjí také samostatnost a nezávislost. Dobře působí na ty, kteří mají pocit životní prohry a nezvládají požadavky, které na ně klade sám život. Pomáhá v době, kdy máme velký psychický nápor. Odstraňuje sklony k podceňování a těžko zvládatelnou samotu. Učí nás zdravému sebeprosazování, asertivitě, umění vyjádřit svůj vlastní názor a nemít výčitky svědomí. Čistí emocionální zmatek. Při neustálém lpění na budoucnosti pomáhá být tady a teď. Dodává chuť do života a působí při únavě, nechuti k práci.

Žlutá je barvou změny, která se dere dopředu za vším novým. Pokud si stanovíte nějaký cíl, žlutá odstraňuje pochybnosti, pomůže k cíli snadněji dojít. Podporuje vůli rozvíjet se.

Odstraňuje deprese, zvláště v zimním období, kdy je málo slunečního svitu. Proto v zimě byste se měli žlutou dostatečně obklopovat. Pokud někdo trpí změnou přechodu zimního a letního času nebo přechodem časového pásma, potřebuje žlutou.

Účinky žluté bývají spojovány i s mentální vyrovnaností. Pokud chcete, aby u dítěte došlo k rychlejšímu mentálnímu vývoji, měli byste ho obklopovat více žlutou barvou.

Posiluje zvláště na duševní úrovni. Hodí se k vyčištění myšlenek a nejasností.

Máte-li pochybnosti při velkém životním rozhodnutí a nevíte, co si dál počít, vsaďte na žlutou.

Žlutá je barvou rozumu, povzbuzuje mentální činnost a napomáhá rychlejšímu myšlení, podporuje představivost, studijní schopnosti, intuici a tvořivost.

Skvělá barva pro studenty, neboť podporuje myšlení a učení (vhodná v dětských pokojích a studovnách) a pomáhá v období příprav na zkoušky. Odstraňuje trému. Pomáhá při nervozitě, zvláště při odvykání kouření, kávy, omezování sladkostí apod.

Z negativních vlastností žlutá odstraňuje žárlivost, zbabělost, závist, nenávist, zlost, domýšlivost, přílišnou kritičnost, umíněnost.

 

Zelená

Barva srdečnosti, obnovy, naděje, dlouhověkosti, harmonie, regenerace, nového začátku.

Obnovuje tělo, mysl i duši. Souvisí se službou druhým, s potřebou být užitečný při péči o druhé.

Zelená působí stabilně, vzbuzuje důvěru a symbolizuje pevné životní hodnoty a zásady.

Vystresovanému tělu a duši pomáhá nastolit rovnováhu, harmonii a klid.

Když se cítíte uzavřeni do sebe, obklopte se zelenou. Učí nás umět se odevzdat.

Zelená se hlavně vztahuje k srdci, jak na fyzické, tak i emoční rovině. Srdce je sídlem pocitů, zvláště lásky, nejmocnějšího citu vůbec. S tím je propojeno hodně rčení, např. „zlomené srdce, srdce z kamene, člověk se zlatým srdcem“ apod. Srdeční záchvat může být způsoben hluboko uloženými citovými problémy, které se mohou týkat třeba vztahů. Záchvat může mít příčinu v potlačovaných emocích, strachu nebo citové závislosti, jakož i v pocitech bezvýchodnosti a neschopnosti cokoli měnit. Zvyšuje příliv lásky, empatie a soucitu. Pomáhá k tomu, aby se člověk cítil sám se sebou spokojený.

Zelená je barvou nových začátků. Čeká-li vás v životě změna, jako např. nástup do nového zaměstnání, stěhování do nového bytu, pokud čekáte v rodině nového člena, potřebujete zelenou barvu. Pomáhá najít novou cestu, nový prostor, nové perspektivy a postavit se na vlastní nohy.  A poté opět nalézt smysl a směr životní cesty a vidět věci reálně. Užitečná je pro ty, kteří procházejí zásadními změnami v životě a potřebují do života dostat rovnováhu. Pro ty, kteří se těžko vyrovnávají s problematickými situacemi a jejichž vnitřní zdroje jsou vyčerpány. Vystresovanému tělu, ale i duši pomáhá nastolit rovnováhu, harmonii a klid.

Máte-li problém s nerozhodností a jste pod vnějším tlakem, vsaďte na zelenou. Je nápomocná také při klaustrofobii, přináší pocit bezpečí.

Podporuje koncentraci, soustředění, stejně jako schopnost pamatování a vzpomínání.

Pokud se někdo vzpamatovává z rozpadlého vztahu, měl by se více obklopovat právě zelenou. Právě zelená pomáhá vyrovnat se s rozpadem vztahu.

 

Modrá

Všeobecný význam modré je klid, mír, uvolnění, věrnost.

Vychází z přírodního působení vlivu barev vod, moře, řek a rybníků, ale také se spojuje s barvou vzduchu a nebe. Modrá vnáší mír do mysli i ducha. Mnohé lidi uklidňuje, vyvolává v nich soulad, pocit vnitřního uspokojení a pohodu. Ideální je tam, kde potřebujeme uvolnění a harmonii. Odstraňuje nudu, prázdnotu, starosti, smutek, žal, apatii.

Modrá podporuje schopnost cílit k vyváženosti a stává se tak cennou pomocí pro stresované a neklidné lidi, po kterých je požadováno víc, než unesou. Toho se dá využít i u dětí, které jsou roztržité, nekoncentrované a příliš čilé.Ty by měly psát úkoly pod modrým světlem.

Modrá je barva duchovně inspirující a tedy nejméně materialistická. Zaměřuje naši pozornost dovnitř k duchovnímu životu, pryč od materiálního světa. Slouží k probuzení duchovního vědomí. Pozdvihuje vědomí na duchovní úroveň, a proto je důležitá při meditacích a duchovním uzdravování.

U většiny lidí povzbuzuje optimistické pocity velké volnosti a neomezených možností. Zpomalí těkající mysl, aby do ní mohly vstoupit hlubší myšlenky. Uvolňuje mysl, aby se mohla otevřít intuici, propojuje srdce a rozum. Uklidňuje, uvolňuje, pomáhá proti pocitům samoty a opuštěnosti.

Je nápomocná tam, kdy se potřebujeme soustředit na práci a studium. Zvyšuje koncentraci, ulevuje při vnitřním chaosu, podporuje vnímání, soustředění, rozumové vlastnosti, vstřebávání vědomostí, kreativitu myšlení a intuici. Podporuje vnímání a trpělivost. Vhodná je pro děti, které jsou roztržité, nekoncentrované.

Modrá je barva komunikace, takže je nepostradatelná při problémech s koncentrací a mluvením. Pomáhá překonávat komunikační bloky, zbavuje nervozity, ostychu mluvit na veřejnosti, koktavosti. Podporuje sebedůvěru a jistotu, proto je vhodná, když máte mít veřejný projev, pomáhá tak vyjádřit vlastní názor. Podporuje schopnost vyjednávat. Odstraňuje strach z neznáma.

 

Tyrkysová

Je spojením  modré (klid) a zelené (vyrovnanost). Celkově uklidňuje jak z psychologického, tak i fyzického hlediska.  Dodává pocit klidu a bezpečí, ale přesto působí svým vlastním způsobem povzbudivě na duši a nesvádí k nečinnosti. Pomáhá také najít klid ve svém vlastním nitru.

Ochraňuje před negativními a škodlivými vlivy, které ruší náš klid. Nápomocná je při přepracovanosti. Posílí a ozdraví zhroucený nervový systém a zmírní duševní napětí. Její uklidňující účinky jsou vhodné pro lidi, kteří jsou agresivní, nebo pro lidi přehnaně aktivní a netrpělivé.

Ochraňuje před negativními a škodlivými vlivy.

Je barvou sebevyjádření, posiluje sebevědomí. Stejně jako modrá nám pomáhá při komunikaci a dodává odvahu při veřejném vystoupení. Odstraňuje nesmělost, strach říci pravdu, strach z konfliktů, a naopak zvyšuje pocit důvěry. Je zvláště vhodná v případě, kdy máte veřejně mluvit. Směs modré a zelené barvy dokáže nejen udržet komunikační kanály otevřené, ale také vytvoří soulad mezi vámi s posluchači. Tato barva ale také pomáhá mluvit ze srdce a říci to, co si opravdu myslíte a co skutečně cítíte.

Pomocí tyrkysové se lépe dá vyjádřit vlastní názor, pocity a záměr. A to tak, že uvolníte zdržené emoce a ty budou volně plynout do slov či tvůrčího činu.

Tyrkysová stimuluje schopnost komunikovat a posiluje schopnost člověka umět se vyjádřit a postavit se sám za sebe. Pomáhá těm, kteří se neumějí slovně bránit nebo se bojí takového konání, ale taky těm, kteří mají pevné názory a neumí naslouchat a vnímat pocity druhých.

Pomáhá při nesmělosti, zdrženlivosti, a také těm, kteří mají problém se seznamováním. Tyrkysová nám pomůže více se projevit, podpoří sebevědomí, fantazii, přátelství a sympatii.

Nápomocná je lidem, kteří jsou nesmělí, zdrženliví, nervózní, bojí se vyjádřit své pocity, což u nich vede k tělesným problémům. Pomáhá zbavit se podvědomého tlaku. Nastoluje důvěru v sama sebe a potlačuje tendenci k trestání sama sebe.Posiluje lidi, kteří jsou vnímaví vůči šokům. Vytahuje podvědomé záležitosti a pomáhá člověku, aby o nich dokázal hovořit. Odstraňuje pocit, že jste odstrčený. Pomáhá člověku cítit se druhými přijímaný a navozuje pocit pohody.

 

Královská modř - Indigo

Silně ochranná barva.  Napomáhá klidu a harmonii, vyrovnanosti, mírumilovnosti a víře.

Vztahuje se k ní všechno to, co k modré, jen v mnohem hlubší a intenzivnější podobě. Symbolizuje hlubokou noc, klid, odpočinek, ale také strach a obavy. Představuje večerní hvězdnou oblohu, hloubku moří - přeneseně hloubku myšlenek. Při pohledu na ni se myšlenky obracejí dovnitř a pátrají po hlubším smyslu života. Léčí hluboké duchovní problémy.

Je barvou duchovně založených lidí, která podporuje intuici, mimosmyslové vnímání, rozvíjí jasnovidné schopnosti a čistí mysl. Odhaluje nám podvědomí a zprostředkovává Vyšší vědomí.

Vnáší řád do silně vypjatých chaotických stavů, ať už emocionálních, fyzických, nebo mentálních.

Chcete-li rozvinout své duševní schopnosti, dopřávejte si tuto barvu prostřednictvím vizualizace a meditace. Působí skutečně blahodárně při duševním vyčerpání.

Odstraňuje strach a úzkost, které zabraňují slyšet vnitřní hlas, který ví, co je pro nás nejlepší.

Pomáhá důvěřovat druhým, pokud se cítíte nesví v nové situaci nebo potřebujete naplánovat svoji budoucnost. Očišťuje a stabilizuje strach a potlačené emoce.

Užitečná je pro ty, kdo malují nebo píší, ale je pro ně těžké komunikovat verbálně.

Když se člověk potřebuje soustředit na delší časový úsek a jeho mysl je tím unavená, potřebuje indigovou. O této barvě se v léčení moc nemluví, řekla bych, že je opomíjená, přesto jí potřebujeme víc, než si myslíme. Je třeba si uvědomit, že mnoho lidí potřebuje někdy ustoupit do svého nitra. Myslím, že u některých lidí je to nutné i každý den. Pokud si nedopřejí čas, tíží tím svou psychiku, což s sebou může přinést i zdravotní problémy.  Dostaneme chřipku, stane se nám úraz apod. Většinou je to tělo, které nás začne nutit ke klidu. Měli bychom si čas od času dopřát onen návrat do nitra, abychom se zregenerovali a nabrali nové síly. K tomu nám právě dopomůže královská modř. Na Zemi žijeme v polaritě, potřebujeme jak den, tak i noc.  Tmavé odstíny bychom neměli odmítat, ale pouze volit je s rozvahou.

 

Fialová

Je složená ze dvou protikladů: červené a modré. Zastupuje tedy jak to pozemské, tak i nadpozemské, a tím harmonizuje jak fyzické, tak i duchovní energie.

Vitalizuje duchovní energii člověka životodárnou silou, oživuje a rozšiřuje duchovní sféru.

Je to duchovní barva, bez které by duše zakrněla. Uklidňuje duševní síly a přináší jim útěchu. Bez fialové barvy by duše takřka zakrněla.V duchovní oblasti pomáhá k uvolnění emocí a k nastolení vnitřního klidu. Poskytuje duchovní sílu a poznání, dodává duchovní pohled na život, což je vhodné pro ty, kteří mají potíže s nalezením duchovní cesty. Váhavým a pasivním lidem pomáhá najít jiný přístup k životu. Zvyšuje schopnost vnímání. S fialovou je člověk vyrovnaný, protože důvěřuje procesu života a vnitřnímu vedení.Pokud se vám nedostává inspirace, váš život postrádá smysl nebo se vám nedostává soustředěnosti, zvolte fialovou.

Překonává nebo uvolňuje svazující vzorce z minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Uvolňuje nahromaděné emoce a přivádí je do vnitřního klidu. Posiluje meditace, zvláště pro ty, kteří se neumějí soustředit. S fialovou se nám může podařit navázat spojení s našim duchovním rádcem, který nás navede na správnou cestu.

Zvyšuje schopnost vnímání. S fialovou jsme více vyrovnaní, protože důvěřujeme procesu života a vnitřního vedení.

Fialová je barvou inspirace a představivosti. Při pocitu, že se vám nedostává inspirace nebo život nemá smysl, zkuste se obklopit fialovou.

Zbavuje omezení a iluzí.  Odstraňuje staré zvyky.

Působí na úzkostlivé stavy a harmonizuje stavy velké podrážděnosti.

Když potřebujete ochránit před přemírou požadavků ostatních, pomůže.

Hodí se pro mentálně pracující, citlivé a nadané lidi. Inspiruje k vyšším myšlenkám, umělecké a básnické tvorbě, hudbě, ale také umožňuje sloužit a pomáhat.

Působí proti stresu a hyperaktivitě (u dětí). U dětí zmírňuje strach ze školy.

Odstraňuje smutek a přání nebýt na tomto světě. Umožňuje poznat pozitivní stránku odloučení.

Pomáhá při šocích vyvěrajících z blízkosti smrti.

 

Purpurová (magenta)

Hluboká a velice mocná barva, která se skládá z barvy červené (síla) a modrofialové (duchovnost).

Ukazuje na hlubokou lásku k lidstvu nebo lásku k Bohu. Učí nás tomu, abychom se s láskou a péčí věnovali všem detailům života.

Purpurová nám pomáhá chápat svět na všech úrovních (fyzické i psychické) a tím léčí vše, co se někde na této úrovni zaseklo.

Podporuje sebepoznání a objevování vlastního životního úkolu.

Ukazuje nám naše poslání, učí nás milovat život v jeho každodennosti a učí nás pečovat o sebe i ostatní s něhou a láskou.

Osvobozuje od přehnané potřeby neustále se srovnávat s ostatními. Umožňuje člověku vidět se takovým, jaký je.

Přináší pomoc těm, kteří prošli nebo stále procházejí vyčerpávající a náročnou část života a potřebují posílení. Purpurová jim dodá jak bezpečný úkryt, tak i potřebnou novou sílu.

Začínáte-li novou etapu života, purpurová dodává odvahu na začátku této cesty. Jestliže se vám purpurová začne hodně objevovat v životě, znamená to, že jste už připraveni vzdát se starých návyků, abyste udělali místo novým.

Pomáhá dát obnovit psychiku do rovnováhy po prožitých depresích, dodává  pozitivní energii při uskutečnění změny a poskytuje silnou ochranu. Pomáhá zneužitým lidem a dětem, které rodiče zanedbávali.

 

Růžová

Je barvou krásy, přátelství, harmonie, mládí. Harmonizuje vše kolem sebe.

Obsahuje jemnější kvality červené a oslovuje především srdce a city. Otevírá srdce a ochraňuje před zranitelností.

Je barvou lásky, a to čisté, bezpodmínečné. Učí lásku dávat i přijímat, probouzí také lásku k sobě samým   a podporuje sebepřijetí. Ukazuje, jak respektujeme a nasloucháme sami sobě. Neschopnost být k sobě laskavý a něžný je nám škodlivá. Posiluje schopnost uvědomit si vlastní cenu.

Odstraňuje pocity typu „nezasloužím si…“. Zbavuje strachu z ublížení. Odstraňuje zábrany a dodává pocit ochrany. Působí proti uzavření se vůči společnosti.

Zahání hněv a pocity opuštěnosti. Doléhá-li na vás strach nebo fobie, zkuste dát šanci růžové barvě.

Kdykoliv je zatvrzelost či emocionální uzavření, pomůže růžová.  Léčí zlomená srdce a ztráty.

Podporuje laskavost v rodinných i přátelských vztazích, při smiřování po hádkách.

Pomáhá zvládat sexuální závislosti a odstraňuje vlastnické sklony.

Pomáhá tomu, kdo v sobě skrývá ženský aspekt nebo vyrůstal bez matky, aby v sobě nalezl mateřskou energii.

Růžová zklidňuje emoce, probouzí soucit. Pomáhá v klidu řešit věci s konfliktními lidmi.

Tlumí agresivitu, což se dá využít pro nezvladatelné děti. V Americe s úspěchem používají růžovou k tlumení agresivity vězňů. Dochází tak ke zklidnění a poklesu svalového napětí.

Ke stažení

Kontaktní formulář

Napište nám přes kontaktní formulář

Kontaktní tel.: +420 774 335 622

Pro rychlejší komunikaci napište do zprávy Vaše tel. číslo. 

Rádi Vám zavoláme a tak vyřešíme rychleji Vaše dotazy. Pokud se neozveme do 3 dnů, prosím kontaktujte nás znovu.

 

Nahoru