ElektroAkupunktura

ElektroAkupunktura

Elektroakupunktura je neinvazivní metoda, v rámci které nejsou akupunkturní body stimulovány jehličkami, nýbrž jemnou elektronickou pulzací. V 50. letech 20. století německý lékař R. Voll intenzivně studoval elektroakupunkturu a položil její teoretické základy. Mimo jiné stanovil přesné intenzity elektrického proudu, frekvenci a délku aplikace. Tyto hodnoty se mění hlavně v závislosti na povaze onemocnění, kterým pacient trpí. V současné době existují moderní přístroje, které jsou schopny generovat celou řadu typů elektrických proudů, které mají velmi komplexní charakteristiky.

Akupunktura je disciplína, která se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou převážně funkčních poruch organismu, psychosomatických onemocnění, bolestivých stavů, alergických nemocí, poruch imunity, návykových chorob, poruch motorických funkcí.

Elektroakupunktura pak využívá namísto klasických jehel působení elektrického proudu. Zpočátku se jehly píchaly do kůže v místě akupunkturních bodů, dnes se však aplikuje elektrický proud na kůži, takže se jedná o bezbolestnou metodu.

Podstata akupunktury

Podstatou účinku akupunktury je působení na regulační subsystémy organismu, nejčastěji jsou ovlivněny nervový, endokrinní a imunitní systém. Cílem akupunkturní léčby je obnovení humorální, vegetativní a energetické rovnováhy organismu, a snaha vrátit organismus do jeho přirozené rovnováhy. Tím léčí mnoho onemocnění a obtíží pacientů.

K čemu se používá elektroakupunktura?

Je celá řada onemocnění, se kterými nám může tato procedura pomoci. Frekvence elektrického proudu do 50 Hz mají pro organismus především stimulační účinky, tonizují svaly a pomáhají stimulovat činnost nervů – elektroakupunktura má své opodstatnění například při obrnách lícního nervu, u myopatických a neuropatických onemocněních, zlepšuje stav svalů a nervů u roztroušené mozkomíšní sklerózy apod.

Pokud se aplikují proudy s frekvencí vyšší než 50 Hz, účinek je právě opačný – zklidňuje, zmírňuje bolesti postiženého svalstva, odstraňuje svalové kontraktury atd. Typickým příkladem, kdy tato metoda může pomoci, jsou vleklé bolesti páteře, hlavy, bolesti svalů po úrazech. Počet sezení, které je nutné absolvovat, je velmi různý a záleží na povaze onemocnění.

Základní indikace, kdy lze elektroakupunkturu využít jsou:

 • rozpoznané funkční a jiné reverzibilní poruchy somatické, psychosomatické a vegetativně-viscerální neurózy
 • bolest včetně fantómových bolestí, migrén, bolestí zubů aj.
 • onemocnění páteře: ztuhlé vzpřimovače páteře, slabý svalový korzet, bolesti kloubů, svalů, šlach (i po úrazech)
 • funkční a dystrofické viscerální patologie: poruchy neurohumorální a metabolické regulace, poruchy řízení srdečních, cévních, dýchacích, trávicích, zažívacích a vylučovacích funkcí
 • metabolické poruchy: cukrovka, dna,
 • adaptační a reaktivní poruchy (celkové oslabení, únavový syndrom) - ke stimulaci osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny
 • některé imunodeficience čili poruchy imunity, při kterých lidé trpí infekcemi, které mají těžší a delší průběh se sklonem ke komplikacím
 • alergická onemocnění: astma bronchiale, pollinóza, kožní alergické projevy - kopřivka, ekzém
 • zánětlivá onemocnění
 • revmatické choroby
 • nemoci GIT: vředová choroba, onemocnění jater
 • některé nemoci krve
 • onemocnění periferní nervové soustavy (poruchy cítivosti, motoriky, neuralgie pátého hlavového nervu
 • onemocnění centrálního nervového systému: sclerosis multiplex čili roztroušená skleróza, neuropatie, dyskineze
 • klimakterické potíže

Závěrem je možné říci, že elektroakupunktura je moderní léčebná metoda, která vyšla z tradiční východní medicíny, tedy je několik tisíc let stará, avšak v moderním kabátě v podobě aplikace léčivého elektrického proudu. Lze s ní léčit celou řadu onemocnění a stavů, s cílem obnovit ztracenou rovnováhu organizmu. Jedná se o metodu účinnou, nebolestivou a lze ji pacientům doporučit.

 

                                        

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontaktní formulář

Napište nám přes kontaktní formulář

Kontaktní tel.: +420 774 335 622

Pro rychlejší komunikaci napište do zprávy Vaše tel. číslo. 

Rádi Vám zavoláme a tak vyřešíme rychleji Vaše dotazy. Pokud se neozveme do 3 dnů, prosím kontaktujte nás znovu.

 

Nahoru