Poměr mezi HDL a LDL cholesterolem

Poměr mezi HDL a LDL cholesterolem – proč je tato hodnota důležitá?     

Tento článek vám možná změní pohled na cholesterol jako takový. Obecně totiž panuje domněnka, že je cholesterol špatný a ubližuje nám. No, ve skutečnosti nemůže být nic dále od pravdy. Cholesterol totiž není primární příčinou srdečních onemocnění. Je tomu přesně naopak.

Naše tělo cholesterol potřebuje!

Cholesterol je v organismu nezbytný pro tvorbu hormonů, žluči, membrán buněk či vitamínu D. A pokračujeme dále. Cholesterol je také zásadní součástí mozkových buněk a je nezbytný pro správné fungování mysli. Stále si myslíte, že je špatný?

Ale proč lékaři říkají, že máte vysoký cholesterol a je to špatně? Cholesterol se totiž stane problémem v okamžiku, když se v důsledku primárního poškození cév zánětem začne společně s některými druhy tuků usazovat v poškozených cévách a snižovat jejich průchodnost. Pak je to samozřejmě problém. Faktem tedy je, že poškozený zoxidovaný cholesterol je škodlivý, a právě ten se přednostně stává součástí cévních plaků.

Lidské tělo si cholesterol vyrábí buď samo, v játrech, nebo jej přijímá potravou. Při pohledu do mikroskopu má cholesterol podobu krystalů.

Existují 3 typy cholesterolu v těle

Celková hladina cholesterolu v těle je tvořena třemi různými typy cholesterolu. Jsou to:

  1. Lipoprotein s vysokou hustotou neboli HDL – ten je obecně považován za „dobrý“ cholesterol. Představuje asi tak 20-30 procent z celkového cholesterolu v těle.
  2. Lipoprotein s nízkou hustotou neboli (LDL) – ten je považován za „špatný“ cholesterol a tvoří asi tak 60-70 procent z celkového množství cholesterolu v těle.
  3. A konečně, lipoprotein s velmi nízkou hustotou (VLDL) – ten je prekurzorem LDL a tvoří asi 10-15 procent z celkového množství cholesterolu v těle.

Na poměru těchto typů cholesterolu dost záleží, protože když dojde ke zvýšení nebo snížení, může to ovlivnit šance člověka na rozvoj srdečních chorob.

LDL částice se vyskytují v různých velikostech a zdá se, že větší z nich nejsou problémem. Pouze tzv. menší LDL částice o vyšší densitě snadno procházejí cévami a usazují se v jejich stěnách a v případě zoxidování zánětlivě poškozují cévy.

Když člověk postupuje test na cholesterol, a ten ukazuje vysokou hladinu celkového cholesterolu, může to být způsobeno tím, že hladiny LDL cholesterolu stouply. Dobrý poměr cholesterolu ukazuje, že tělo funguje správně a je zdravé.

Studie z Harvardu uvádí, že následující poměry cholesterolu signalizují různé stupně rizika srdečních chorob:

Poměr cholesterolu u mužů

5.0 = průměrné riziko
3,4 = polovina průměrného rizika
9,6 = dvojnásobek průměrného rizika

Poměr cholesterolu u žen

4.4 = průměrné riziko
3,3 = polovina průměrného rizika
7,0 = dvojnásobek průměrného rizika

Ano, muži a ženy podstupují stejný krevní test, ale jejich průměrné hladiny HDL, LDL a VLDL se obvykle liší. Například u žen v menopauze je celkem obvyklé, že mají zvýšenou hodnotu LDL. To však neznamená, že tyto ženy nemají riziko špatného poměru cholesterolu. Znamená to jednoduše, že tyto ženy jsou spíše méně citlivé na špatné poměry cholesterolu.

Hladina tzv. celkového cholesterolu by neměla být vyšší než 5,0 mmol/l (milimolů na litr krve). Hodnota „špatného“ LDL cholesterolu by neměla být vyšší než 3,0 mmol/l. Množství „dobrého“ HDL cholesterolu by mělo být vyšší než 1 mmol/l.

Hladiny cholesterolu mohou ovlivňovat různé faktory, jako je strava a stres.

Jak cholesterol ovlivňuje vaše tělo?
Maso, mléčné výrobky a drůbeží výrobky obsahují cholesterol – lidé, kteří jedí tyto živočišné produkty, mohou mít proto vyšší hladinu cholesterolu než ti, kteří tyto potraviny nejí. Správná hladina cholesterolu pomáhá udržovat správnou hladinu vitamínu D a hormonů v těle a napomáhá trávení.

Zvýšené množství LDL cholesterolu, způsobené trans a nasycenými tuky, zvyšuje riziko srdečních chorob a cukrovky.

LDL cholesterol pokrývá tepny a způsobuje nahromadění látky zvané plak na jejich stěnách. To vede ke stavu známému jako ateroskleróza, což je forma srdečního onemocnění. Když k tomu dojde, je negativně ovlivněno tělo i srdce. Tento stav zpomaluje průtok krve do srdečního svalu a může blokovat krev, aby se nedostala do srdce. Tím se zvyšuje riziko infarktu.

Jak ovlivňovat hladiny cholesterolu v těle?

Poměry cholesterolu, ať už dobré nebo špatné, lze udržovat nebo měnit. Pokud má osoba hladinu cholesterolu, která naznačuje vysokou hladinu LDL, existují způsoby, jak tuto hladinu špatného cholesterolu snížit.

Třeba těmito způsoby:

  • Dieta a jídelníček: Potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků, trans-tuků a uhlohydrátů zvyšují hladinu cholesterolu, takže konzumace menšího množství těchto druhů potravin pomůže se snížením hladiny cholesterolu.
  • Hlídání hmotnosti: Mnoho rizik je spojeno s nadváhou nebo obezitou, včetně riziko zvýšené hladiny cholesterolu. Udržování zdravé váhy snižuje riziko srdečních chorob.
  • Cvičení a pohyb: Aktivita po dobu alespoň 30 minut denně zvyšuje srdeční frekvenci, pomáhá udržovat zdravou váhu a snižuje hladinu LDL cholesterolu a zároveň zvyšuje hladinu HDL cholesterolu.

Cvičení může zvýšit hladiny „dobrého“ cholesterolu.

Kromě těchto změn v životním stylu může lékař předepsat léky, které pomohou snížit hladinu cholesterolu u člověka. Dva nejoblíbenější léky jsou statiny a niacin. Oba se používají ke snížení hladiny LDL cholesterolu. Studie ukazují, že statiny mohou snížit LDL o 60 procent a mohou také zvýšit produkci HDL.

Pokud statiny nejsou pro daného pacienta z nějakého důvodu vhodné, mohou být dobrou alternativou inhibitory absorpce cholesterolu. Ezetimib je příkladem jednoho takového léku a vykazuje pokles LDL cholesterolu o 15-20 procent, s doprovodným zvýšením HDL. Obecně statiny příliš nedoporučujeme, lepší metodou, jak udržet normální poměr cholesterolu, je však péče o tělo zdravou stravou a mírným cvičením každý den.

Pokud nemáte zvýšené riziko srdečního infarktu nebo netrpíte FH, dieta a cvičení by měly být první volbou při snižování hladin cholesterolu. Jinak vám poradí lékař.

Genetika a cholesterol

Odborníci udávají, že hlavním faktorem, který ovlivňuje hladiny cholesterolu v krvi, je genetika. Uvádí se, že rodinné dispozice (tedy genetika) ovlivňují hladiny cholesterolu až ze 75 % a jen za zbývajících 25 % může naše stravování.

Zajímavost: Měla slavná Mona Lisa vysoký cholesterol?

Opravdu měla slavná Mona Lisa vysoký cholesterol?

Co stojí za klidným, tajemným výrazem Mony Lisy? Italský lékařský expert si myslí, že má odpověď: vysoký cholesterol. Ano. Vito Franco, profesor patologie na univerzitě v Palermu, říká, že tvář modelu v malbě ze 16. století naznačuje, že kolem jejího levého oka je podkožní akumulace cholesterolu. Pokud tomu tak skutečně je, měla modelka Lisa Gherardini, manželka florentského obchodníka s hedvábím, velmi vysoký cholesterol. Pan Franco uvedl, že na ruce Mona Lisy existují také důkazy o benigních nádorech složených z tukové tkáně.

Kontaktní formulář

Napište nám přes kontaktní formulář

Kontaktní tel.: +420 774 335 622

Pro rychlejší komunikaci napište do zprávy Vaše tel. číslo. 

Rádi Vám zavoláme a tak vyřešíme rychleji Vaše dotazy. Pokud se neozveme do 3 dnů, prosím kontaktujte nás znovu.

 

Nahoru