Nevábné projevy těla

Nevábné projevy těla, které jsou zdraví prospěšné

Přemýšleli jste někdy nad tím, co stojí za ušním mazem nebo třeba plynatostí? Ačkoliv nás některé tělesné projevy dokážou pořádně potrápit a nepatří mezi dvakrát lákavé, pravdou je, že jsou potřeba pro optimální fungování našeho těla.

Jaké jsou nejběžnější tělesné mechanismy, za které se lidé stydí, ale přesto jsou nezbytné pro zdravé fungování lidského organismu?

1. Ušní maz

Pokud máte pocit ucpaných uší, může to být způsobeno nahromaděním ušního mazu. Pokud však nezpůsobuje poškození sluchu nebo nepohodlí, jedná se o naprosto přirozenou věc.

„Nejen že je ušní maz normální, ale je dokonce nezbytný. Chrání uši před věcmi, které by mohly poranit ušní bubínek, jako je prach, vlasy nebo drobný hmyz,“ vysvětluje interní lékařka Jaclyn Railsbacková z Cleveland Clinic Florida Weston Hospital.

Nadměrnou tvorbu ušního mazu mohou také ovlivnit nejrůznější faktory, od prodělané operace, opakující se ušní infekce, nošení sluchadel nebo hlubokých špuntů do uší.

„Pokud nejde o závažný stav, jako je infekce nebo poškození sluchu, je nejlepší ve většině případů nechat ušní maz na pokoji,“ dodává Railsbacková pro Huffington Post.

2. Plynatost

Ačkoliv nás plynatost často přivádí do složitých a trapných situací, ve skutečnosti se jedná o přirozený proces trávicího traktu.

Je to způsob, jak se naše tělo vypořádává s přijatým vzduchem i plyny, které vznikají ve střevech při zpracovávání potravy.

Plynatost může také naznačovat, že vaše strava obsahuje vysoký obsah vlákniny, což může signalizovat zdraví střev a mikrobiomu. Navíc může pomoci předcházet nechtěné bolesti žaludku a nadýmání, které je běžně způsobeno „zadržováním“.

Ačkoliv je plynatost přirozená, pokud je nadměrná, může signalizovat i zdravotní potíže. Podle Healthline je nadměrná plynatost kategorizována jako únik více než 20 plynů denně. I když je to často způsobeno dietami s vysokým obsahem vlákniny, v některých vzácných případech to může naznačovat jiné problémy, jako je Crohnova choroba nebo tzv. dumpingový syndrom.

3. Říhání

Ačkoliv mezi naše zásady stolování rozhodně patří neříhat u jídelního stolu, někdy se tomu zkrátka neubráníte.

Říhání je způsob, jak tělo vytlačuje přebytečný plyn z vašeho žaludku, a i když se to zdá neslušné, je to normální tělesná funkce.

Když polykáme jídlo nebo nápoje, prochází jícnem až do žaludku, kde žaludeční kyseliny a trávicí enzymy rozkládají jídlo na živiny, které používáme jako energii, která během procesu vytváří plyn.

Pokud neustále zadržujete říhání z jakéhokoliv důvodu, můžete zaznamenat nadýmání nebo nadměrné nafouknutí žaludku, které může způsobit nepohodlí.

Stejně jako u plynatosti platí, že ani nadměrné říhání není v pořádku, a může být spojeno s určitými stavy, jako je gastritida, vředy, zažívací potíže nebo reflux.

4. Vaginální výtok

Při používání toalety můžete při utírání zaznamenat výtok. Pokud se jedná o čirou rosolovitou látku, která nemusí na první pohled vypadat lákavě, ve skutečnosti se jedná o známku zdravého fungování reprodukčního systému.

Díky vaginálnímu výtoku se z vaginy dostanou mrtvé buňky a bakterie.

Zatímco čirý nezapáchající výtok je normální. Upozorňujeme, že pokud změní barvu nebo získá zápach, je důležité navštívit svého gynekologa, aby se vyloučila infekce či jiné stavy.

5. Hlen

Hlen je přirozeně produkován buňkami v ústech, krku, nosu a dutinách. Hlen hraje důležitou roli při lubrikaci a ochraně vašich horních a dolních cest dýchacích. Jeho kluzká konzistence pomáhá zachytit potenciální dráždivé látky, protože obsahuje speciální protilátky a proteiny, které pomáhají bojovat proti škodlivým bakteriím, které se mohou dostat do vašeho dýchacího traktu.

6. Vyprazdňování

Ačkoliv se za vyprazdňování mnoho lidí, a zejména pak žen, stydí, jedná se o zcela přirozený proces, jenž je nezbytný k fungování lidského organismu.

Pohyby střev jsou mechanismem, kterým se naše tělo zbavuje látek, které nelze strávit. Za normální lze považovat vyprazdňování střev třikrát denně až třikrát týdně.

7. Hnis

Když dostanete infekci, jako je stafylokok (bakteriální infekce) nebo folikulitida (infekce vlasového folikulu), můžete si všimnout, že se v její souvislosti objeví hnis. I když se nejedná zrovna o vábnou záležitost, hnis je ve skutečnosti dobrá věc.

Bílá látka pocházející z infekce – známá jako hnis – je sbírka obranných bílých krvinek, které útočí na bakterie, aby je zachytily a zničily.

Obvykle je normální přítomnost hnisu na ráně asi jeden nebo dva dny. To znamená, že bílé krvinky se nahrnuly do otevřené rány a pracují na boji proti choroboplodným zárodkům a bakteriím. Pokud se rána hojí, je obvykle bez zápachu a nevykazuje známky změny barvy.

Když však dostanete infekci, hnis může zapáchat a rána může být horká na dotek. V tomto případě je lepší navštívit lékaře, aby ránu ošetřil a předepsal vám léky, které ji co nejdříve vyčistí.

Kontaktní formulář

Napište nám přes kontaktní formulář

Kontaktní tel.: +420 774 335 622

Pro rychlejší komunikaci napište do zprávy Vaše tel. číslo. 

Rádi Vám zavoláme a tak vyřešíme rychleji Vaše dotazy. Pokud se neozveme do 3 dnů, prosím kontaktujte nás znovu.

 

Nahoru