Kvasinková infekce - Candida

Kvasinková infekce - Candida

Popis kvasinkové infekce

Kandidy jsou jednobuněčné houby, které se během vývoje lidského druhu staly normální součástí mikroflóry jeho kůže a sliznic.

Jejich soužití s člověkem je příkladem komenzálismu – vztahu, kdy pro jednoho je soužití prospěšné a druhému nevadí. V našem střevě totiž žije neuvěřitelné množství různých malinkých „zvířátek“ – dobrých a špatných bakterií. Nevadí nám, pakliže je tato střevní mikroflóra v rovnováze. Je-li narušena, má špatný vliv na fyzické zdraví, ale i psychiku. Proto je zapotřebí věnovat střevní mikroflóře a jejím poruchám pozornost.

Houba kandida se tedy běžně vyskytuje, není pro organismus nebezpečná.. do té doby než se z nějakého impulsu pomnoží nebo než se organismus pro ní stane náchylnější.. Obyčejně se stane obojí najednou. A komenzálismu je konec, protože hostitele (tělo) jeho host (candida) obtěžuje. Soužití tedy přechází do parazitismu, a takový vztah rozhodně nikdo dobrovolně nevede.

A co zapříčiní zmnožení této houby? K množení potřebuje přiměřené teplovlhkopotravu (uhlovodany). Tedy vidíme, že můžeme lehce vytvořit ideální trojkombinaci těchto kandidiných požadavků. K tomu se navíc kandida potřebuje zbavit dozorců – pro nás dobrých bakterií – kteří drží její množení na uzdě. Nejčastějším podnětem pro přemnožení kandidy bývá přijetí velkého množství cukru – což je ideální potrava pro kandidu- a nebo užívání antibiotik – ničí kandidiny dozorce.

Kandida se projevuje v povrchové či hluboké formě:

Rizikové faktory kvasinkové infekce můžeme rozdělit dle jejich účinku:

1. snížení odolnosti organismu – při chemoterapiích, při onemocnění AIDS, diabetu, při nemoci z ozáření, imunosuprese (potlačování imunity) po transplantacích, oslabení střeva, těhotenství, stres, kouření..

2. zničení dobrých bakterií – užívání antibiotik (dlouhodobé), antikoncepce, steroidy, koupání v chlorovaných bazénech může vypláchnout (vydesinfikovat) mikroflóru v ženské pochvě a tak nastartovat plísňový vaginální zánět.

3. přímé zanesení – z cévních katertrů či infuzních roztoků

4. dodání potravy candidě – příjem přílišného množství cukrů

Prevencekvasinkové infekce

Pro prevenci kandidózy je doporučována zdravá strava s nízkým obsahem cukrů. Pravidelný přísun pro tělo pospěšných bakterií (podmáslí, jogurty s živou kulturou, probiotické nápoje).

Dále je vhodné (stejně jako pro prevenci jiných chorob) posilování imunity. V současné době je mnoho antibiotik předepisováno a užíváno zbytečně. Užívání antibiotik při virovém onemocnění, má sice za následek zničení bakterií, ale těch dobrých (které nám třeba pomáhají vyrábět vitaminy nebo hlídají, aby se nepřemnožily špatné bakterie..).

Příznaky a projevy kvasinkové infekce

Kandidóza se může projevit snad kdekoliv na těle. Na povrchu těla však bývá častěji registrována.

Projevy, u kterých bývá často hledána neúspěšně jejich příčina (na kandidózu se při hledání diagnózy často zapomíná), jsou bolesti hlavy a kloubů, alergie, chronické záněty, únava, deprese, bolesti nervů..

Na kůži: se projevy kandidózy objevují především v kožních záhybech (za ušima, ústní koutky, podpaží, pod prsy, v oblasti třísel, na vnějších pohlavních orgánech). K projevům patří svěděnípálenízarudnutí, ekzémy, tvorby puchýřků

Nehty postižené kandidózou jsou typické pro cukrářky. Nehty získávají barvu jako má jejich přečnívající konec (bělavá, žlutavá), ze spodu se stávají drolivé, jsou lámavější, může docházet k jejich uvolnění z lůžka.

Z trávicí soustavy bývá nejčastěji postižena:

Dutina ústní: často dochází k tvorbě aftů, jazyk je bíle povlečen, z úst vychází zápach (který však pochází spíše ze žaludku), nepříjemná chuť v ústech.. podle bílého povlaku v dutině ústní je tato nemoc nazývána také moučnivka.

Jícen, žaludek, střevo: říhání, potíže při polykání, nadýmání, střídání průjmu a zácpy, svědění či pálení konečníku, nevolnost

Pohlavní orgány: (pochva, děloha, ) projevy kandidózy na pohlavních orgánech jsou velmi nepříjemné, ale bohužel velmi časté především u žen. Typické je svědění, tvarohovité výtoky, opakované záněty pochvy či dělohy jako následek kandidózy. U mužů se příznaky kandidózy (začervenalý penis, pálení předkožky, bolesti varlat) objevují později, často jsou jejich pohlavní orgány projevů kandidózy ušetřeny.

Močové cesty: obzvlášť u žen jsou časté opakované záněty močového měchýře při onemocnění kandidózou. (napadeny mohou být také ledviny, močovody či močová trubice)

Vlasy: křehké suché vlasy (pokožka hlavy suchá či naopak mastná), tvorby lupů, padání vlasů, nadměrné maštění vlasů

Dýchací soustava: kandidózou mohou být postiženy všechny její části

Lymfatická soustava: kandida může v horších případech vycestovat ze střev pomocí GALT (se střevem sdruženou lymfatickou tkání) do lymfatického systému. Může tedy zasáhnout i lymfatické uzliny, což se projeví jejich zduřením..

Psychika: kandida může proniknout i k nervové soustavě. Následkem bývají deprese, únava, poruchy koncentrace, zmatenost, nespavost..

Léčba kvasinkové infekce

Léčba nemoci musí být zaměřena na fakt, že onemocnění kandidózou se netýká pouze příslušného postiženého místa, nýbrž že je to onemocnění celého organismu. Tedy nestačí vyléčit jeden samostatný projev. Léčba musí být komplexní a obyčejně bývá dlouhodobá.

Základní terapie spočívá v podávání antimykotik. Zároveň je však nutné dodržovat dietu, aby byl útok na kandidu zahájen ze dvou stran – hubení + nedodávání vhodných podmínek pro množení.

Základní vlastností diety je vyloučení cukrů a bílé mouky. Toto však stále ještě nestačí. Neboť vyhubíme-li candidu pouze takto, je vysoce pravděpodobné, že při první příležitosti se v nás usídlí a pomnoží znovu, neboť máme sníženou imunitu a rozházenou rovnováhu střevní mikroflóry. Proto je potřeba myslet při léčbě i na toto. Tedy zvyšovat imunitu organismu (Echinaceovy kapky, enzymové preparáty, extrakt z grepových semen..) a dávat do pořádku střevní mikroflóru (jogurty s živou kulturou, probiotické nápoje..).

Jak si mohu pomoci sám

Existuje mnoho potravin, u nichž byl prokázaný protiplísňový účinek: česnekcibulekřenextrakt z grepových jader.

Naopak omezovat by se mělo pití kávy a čaje (maté přinese lepší povzbuzující účinky než káva a k tomu má protiplísňové účinky).

Důležité je také zamyslet se při léčbě kandidózy nad tím, kde všude může houba přežít, a tedy odkud si ji můžeme po vyhnání znovu do těla nasadit. Ideálními ubytovnami pro candidu jsou vlhké ručníky, zubní kartáčky, houbičky na nádobí, žínky, hadry.

Novinkou v léčbě plísně nohou je tzv. chytrá houba (Biodeur). Princip této léčby spočívá v nasazení této houby do míst, kde se plíseň vyskytuje – tato houba se totiž živí plísněmi, a tak její množství postupně redukuje. Když dojde plíseň, odejde i houba. Zní to jako ideální způsob léčby.

Pro lokální aplikaci lze také doporučit natírání extraktem z grepových jader či Tee Tree Oil (u obojího protiplísňové účinky).

Komplikace kvasinkové infekce

Nejzávažnější komplikací kandidózy je přechod z její povrchové formy do formy postihující orgány (či jejich soustavy, v nejhorším případě celé tělo).

Další nepříjemnou komplikací jsou chronické záněty, které přítomnost candidy obvykle vyvolává (typické chronické záněty močového měchýře či ženských pohlavních orgánů).

 

Kontaktní formulář

Napište nám přes kontaktní formulář

Kontaktní tel.: +420 774 335 622

Pro rychlejší komunikaci napište do zprávy Vaše tel. číslo. 

Rádi Vám zavoláme a tak vyřešíme rychleji Vaše dotazy. Pokud se neozveme do 3 dnů, prosím kontaktujte nás znovu.

 

Nahoru