Fibromyalgie - příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Fibromyalgie - příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Fibromyalgie je dlouhodobé chronické a nevyléčitelné onemocnění, které se projevuje bolestmi svalů a kloubů (muskuloskeletální bolesti), pocitem napětí na kůži, únavou a poruchami spánku a kognitivních funkcí.

I když nelze fibromyalgii jednoduchým způsobem vyléčit, existuje řada různých léčebných metod, které ve většině případů dokážou pacientům přinést úlevu.

Mezi způsoby léčby tohoto onemocnění patří cvičení, vodoléčba (zejména léčba teplou vodou) a kognitivní behaviorální terapie.

Kromě výše uvedených metod se v léčbě fibromyalgie uplatňují také léky proti bolesti (například Tramadol), antidepresiva (pro jejich působení proti bolesti) a také další léčiva, která jsou podrobněji popsána níže.

Co je fibromyalgie?

Slovo fibromyalgie v řečtině znamená bolest (algia) vycházející ze svalů (my) a pojivové tkáně (fibro), jako jsou například šlachy a vazy. U většiny pacientů trpících fibromyalgií se kromě bolesti vyskytují také další příznaky, které popisujeme níže. Proto se někdy fibromyalgie označuje také širším termínem fibromyalgický syndrom. Jedná se o chronické (přetrvávající) onemocnění. Na rozdíl od artritidy fibromyalgie není zánětlivé onemocnění kloubů.

Profesor Pavel Kolář, přední český fyzioterapeut v roce 2009 fibromyalgii definoval jako chronický, celkově oslabující bolestivý stav, který zpravidla komplexně omezuje biologické, psychologické, sociální a ekonomické aspekty existence pacienta.

Příčiny fibromyalgie

Příčina vzniku fibromyalgie není známá. Nicméně výzkum prokázal, že u lidí trpících fibromyalgií dochází k významným změnám v hladině některých chemických látek v mozku a centrálním nervovém systému.

V souvislosti s fibromyalgií byly například v mozku zaznamenány změny hladiny neurotransmiterů (chemické látky, které mimo jiné umožňují přenos vzruchu ze svalů do mozku a zpět).

Tyto chemické látky jsou odpovědné za přenos signálu mezi jednotlivými nervy i mezi jednotlivými buňkami mozku.

Studie také naznačují, že lidé trpící fibromyalgií mají v mozkomíšním moku (tekutina, která omývá mozek a míchu) zvýšenou hladinu chemické sloučeniny zvané substance P.

Tato látka se pravděpodobně podílí na přenášení bolesti.

Podle aktuálních poznatků se zdá, že mozek lidí trpících fibromyalgií je ve zvýšené míře citlivý na signály bolesti. Tomuto stavu se říká centrální senzitizace. Tento problém může být vyvolán řadou drobných změn v hladině chemických látek v mozku.

Přesný důvod či spouštěč těchto změn však není znám.

Termín fibromyalgie se používá již řadu let, ale protože pravděpodobná příčina se podle posledních poznatků neskrývá ve svalech, ale v mozku a míše, nepopisuje tuto nemoc příliš výstižně.

Přestože se tedy bolest projevuje v periferních tkáních, jako jsou šlachy, svaly a vazivo, s primární příčinou onemocnění to nijak nesouvisí.

Koho fibromyalgie postihuje?

Statisticky fibromyalgie postihuje 1 člověka z 50. Onemocnění sedmkrát častěji postihuje ženy než muže.Nejčastěji se fibromyalgie vyskytuje mezi 25 až 55. rokem věku. Je méně častá u mladších dospělých a vzácná u dětí.

Příznaky

Hlavními příznaky onemocnění jsou bolesti v různých částech těla a únava. U některých pacientů se vyskytují také jiné příznaky.

Jejich závažnost se liší případ od případu.

Bolest se může objevit v kterékoli části vašeho těla. Obvykle k postižení velké části těla a někteří lidé si dokonce stěžují, že je "bolí celý člověk". Nejbolestivějšími místy jsou obvykle krk a záda. Bolest nebývá stále stejná a její intenzita se liší den ode dne. Bolest se většinou zhoršuje při stresu, v chladu nebo při tělesné námaze.

Ráno, po probuzení se u pacientů může projevit také ztuhlost svalů, která trvá několik hodin. Ztuhlost může pacient pociťovat také na všech místech těla. Únava Únava je velmi častým příznakem fibromyalgie a někdy může být dokonce takového rázu, že člověku znemožňuje vykonávat každodenní běžné činnosti. V některých případech pacientům dokonce únava znepříjemňuje život mnohem více nežli bolest. Dalším častým problémem je nedostatek spánku.

Pokud trpíte fibromyalgií, může se vám stát, že se budete ráno probouzet s pocitem větší únavy, než když jste šli spát. Většina pacientů s fibromyalgií trpí největšími obtížemi ráno a dopoledne přičemž odpoledne a večer se jejich stav zlepší. Dokonce i velmi málo náročné fyzické aktivity mohou u osob trpících tímto onemocněním vyvolat únavu. Únava může vést k poruchám koncentrace. Kromě výše popsaných příznaků, mohou lidé s fibromyalgií trpět i řadou dalších nespecifických příznaků.

S fibromyalgií je spojen také výskyt dalších onemocnění a stavů. V důsledku těchto souvisejících onemocnění, se u pacientů vyskytuje také řada dalších příznaků, které popisujeme níže. Níže uvádíme některé další časté příznaky související s fibromyalgií.

Seznam ovšem není vyčerpávající a nejsou v něm uvedeny všechny příznaky, které se mohou vyskytnout:

  • častým příznakem je bolest hlavy.
  • syndrom dráždivého močového měchýře je rovněž častý a projevuje se nutností častějšího močení než je běžné.
  • pacienti s fibromyalgií často trpí také syndromem dráždivého tračníku, který se projevuje bolestí břicha, průjmy, zácpou a pocitem plnosti břicha (nadýmání).
  • zhruba u 1 pacienta s fibromyalgií z 5 se vyskytuje syndrom neklidných nohou.
  • u žen v plodném věku se často vyskytují bolestivé menstruace.
  • pocity brnění a píchání v prstech rukou nebo nohou.
  • někteří lidé to popisují pocit, jako by jejich ruce nebo chodidla byly nateklé (i když ve skutečnosti tomu tak není).
  • u některých lidí se může rozvinout deprese nebo stavy úzkosti. Není však jasné, zda se jedná o projevy fibromyalgie nebo zda se tyto příznaky objevují jako důsledek tohoto onemocnění.
  • někteří pacienti s fibromyalgií také trpí chronickým únavovým syndromem (jiným názvem myalgická encefalomyelitida).

Diagnostika

Lékař fibromyalgii obvykle diagnostikuje podle typických příznaků a na základě vlastního lékařského vyšetření. Pacienti s fibromyalgií obvykle dlouhodobě (po dobu delší než 3 měsíců) trpí bolestmi celého těla, včetně krku, zad, pánve, břicha i končetin. Při pohmatovém vyšetření také lékař citlivost a bolestivost různých částí těla. Během vyšetření bude lékař palcem nebo rukou tlačit na různé části vašeho těla. U pacientů, kteří netrpí fibromyalgií by tlak, který lékař při vyšetřování vyvine, neměl působit žádnou bolest.

Pacienti s fibromyalgií však při vyšetření obvykle cítí bolest, což se projeví snahou ucuknout. Zvýšená citlivost na tlak se může vyskytnout na řadě různých míst těla a může být dokonce i celotělová.

Při vyšetření však lékař nejčastěji postupuje podle metodických pokynů a zaměřuje se na předepsaná místa na těle.

Obvykle se jedná o místa, která jsou poměrně citlivá a který lze současně velmi snadno vyšetřit a ověřit jejich bolestivost.

U pacientů s fibromyalgií lékař při vyšetření kromě zvýšené citlivosti na bolest v některých místech (nebo i po celém těle), nic dalšího nenormálního nezjistí. Pro potvrzení fibromyalgie bohužel neexistuje žádný laboratorní test.

V některých případech ale lékař může provést laboratorní testy za účelem vyloučení jiných onemocnění, která se mohou projevovat stejnými příznaky. Lékař například může provést odběr krve a nechat ho v laboratoři vyšetřit za účelem zjištění hypothyreózy (snížená činnost štítné žlázy), nastupující artritidy (zánět kloubů), apod.

Je fibromyalgie vážné onemocnění?

Fibromyalgie není artritida a ani nevzniká v důsledku nádorového onemocnění.

Proto nepoškozuje klouby ani tkáně. Stejně tak nezkracuje předpokládanou délku života.

V některých případech mohou příznaky onemocnění po několika měsících ztratit na intenzitě nebo zcela ustoupit.

Nicméně ve většině případů se jedná o chronické (přetrvávající) onemocnění, u kterého se střídají období relativního klidu s obdobím akutních projevů onemocnění.

Fibromyalgie podstatně zhoršuje kvalitu života.

Léčba

Na fibromyalgii neexistuje žádný lék.

Smyslem léčby je tedy pouze v maximální možné míře zmírnit projevy onemocnění.

Lékaři zkouší stále nové a nové způsoby léčby fibromyalgie s různou úspěšností.

V roce 2007 byl ustaven tým odborníků z 11 zemí světa.

Prošli všechny dostupné způsoby léčby a možnosti (včetně klinických studií, odborných článků, apod.), aby zjistili, které způsoby léčby tohoto onemocnění lze doporučit.

Jejich doporučení byly založeny na výsledcích klinických hodnocení, která prokázala, že navrhovaný způsob léčby přinesl prospěch alespoň několika pacientům trpícím fibromyalgií.

Vydali publikaci s názvem "Na důkazech založená doporučení organizace EULAR (Evropská liga proti revmatismu) pro léčbu fibromyalgického syndromu".

Tato publikace uvádí řadu doporučení pro léčbu fibromyalgie, která ve zkratce popisujeme níže.

Nicméně je potřeba vzít na vědomí, že každý pacient je jiný a u každého se onemocnění projevuje příznaky a za jiných okolností.

Proto tato doporučení je nutné vždy předem konzultovat s lékařem. Jednotlivé možnosti léčby také nezabírají ve všech případech a v některých zemích nemusí být všechny možnosti léčby dostupné.

Obraťte se na svého lékaře, aby vám vysvětlil výhody a nevýhody jednotlivých možností léčby fibromyalgie a pomohl vám vybrat pro vás ten nejvhodnější způsob léčby.

Směrnice pro léčbu fibromyalgie doporučuje kombinovat medikamentózní terapii s dalšími způsoby léčby (rehabilitace, KBT a další).

Rovněž je nutné, přizpůsobit léčbu na míru konkrétním potřebám pacienta, dle konkrétních příznaků, které se u něj projevují a také podle toho, zda kromě bolestí svalů trpí dalšími příznaky, jako jsou deprese, únava nebo problémy se spánkem.

Nejlepších výsledků léčby se dosahuje jedině komplexním přístupem k pacientovi, kdy je léčen odborníky v oborech neurologie, rehabilitačního lékařství a revmatologie.

V České republice vznikají specializovaná pracoviště, takzvaná centra bolesti, která se fibromyalgií zabývají a snaží se pacientům pomoci.

Léčba fibromyalgie bez léčiv (nemedikamentózní, přírodní léčba)

Cvičení

Cvičení nemusí vždy pomoci, ale klinické studie prokázaly, že v dostatečném počtu případů zmírňuje projevy onemocnění. Pokud můžete, doporučujeme postupně navyšovat cvičební dávky. Za nejlepší cvičení pro léčbu fibromyalgie se považují aerobní cvičení, jako jsou chůze, jízda na kole nebo plavání. Také protahovací cvičení, jako například jóga, mohou pacientům pomoci. Konkrétní program cvičení je nutné vypracovat s vaším rehabilitačním lékařem nebo fyzioterapeutem. Smyslem cvičení je, aby bylo bezpečné a nezpůsobovalo další bolest.

Obvyklý režim cvičení je 4 - 5 x týdně po dobu alespoň 20 - 30 minut.

Je potřeba počítat s tím, že může trvat i několik měsíců, než se dostanete na takovou četnost cvičení, protože u fibromyalgie se musí postupovat opatrně a pomalu.

To ukazuje i klinická studie, která byla zveřejněna v časopise British Medical Journal a jejíž cvičební plán se skládal z chůze na trenažéru (pásu) a z jízdy na kole.

Všichni účastníci klinického hodnocení byli požádáni o postupné navyšování četnosti a intenzity cvičení. Když pacienti s cvičením začínali, obvyklá cvičební dávka byla 2x týdně po dobu šesti minut. Za tři měsíce se některým pacientům podařilo dosáhnout četnosti cvičení 2x týdně po dobu 25 minut.

Po tříměsíčním cvičení hodnotilo svůj stav jako subjektivně mnohem lepší zhruba 33% osob. Bylo však nutné počítat s tím, že zejména v počátcích cvičení může dojít k tomu, že pacient cítí bolest a ztuhlost svalů.

Balneoterapie (koupele ve vyhřívaném bazénu)

Balneoterapie (koupel ve vyhřívaném bazénu) v některých případech vedla ke zmírnění příznaků fibromyalgie. Zatímco v některých klinických studiích byla součástí balneoterapie i cvičení, v jiných případech byla k léčbě fibromyalgie používána pouze balneoterapie. Obě metody v některých případech fungovaly.

Například při jednom klinickém hodnocení, do kterého bylo zařazeno 42 pacientů s fibromyalgií, bylo 20 pacientů léčeno teplými koupelemi, jednou denně, pětkrát týdně, a to po dobu tří týdnů (celkem 15 terapií).

Druhá polovina pacientů teplé koupele neabsolvovala. Po ukončení léčby byli pacienti znovu vyšetřeny a přepočítány bolestivé body a zhodnocena závažnost příznaků (zejména bolesti).

První vyhodnocení proběhlo bezprostředně po ukončení léčby a druhé pak po dalších šesti měsících. Výsledky ukázaly, že skupina pacientů léčených balneoterapií, měla z léčby velký užitek, zejména díky snížení počtu bolestivých a citlivých bodů, a to dokonce i po šesti měsících od ukončení léčby.

V případě, že si přejete vyzkoušet balneoterapii, obraťte se na svého lékaře nebo fyzioterapeuta. Pokud vám lékař nemůže předepsat klasickou balneoterapii nebo je pro vás z hlediska vzdálenosti či jiného důvodu nedostupná, můžete si pomoci sami. Stačí si napustit teplou vanu a ponořit se do ní alespoň na 20 minut denně.

Kognitivně behaviorální terapie

Některým pacientům s fibromyalgií může pomoci kognitivně behaviorální terapie. Tato metoda je jednou z metod používaných v rámci psychoterapie (léčba mluvením). Používá se k léčbě řady různých problémů duševního i fyzického zdraví.

Na rozdíl od jiných typů psychoterapie není kognitivní behaviorální terapie založena na "samovolném mluvení o problému" ani na hrabání se v minulosti pacienta.

Kognitivně behaviorální terapie se zaměřuje na současnost, na to, jak vás vaše stávající myšlenky a způsoby chování aktuálně ovlivňují.

Kognitivní behaviorální terapie se zaměřuje na problémy a na jejich praktické řešení.

Z tohoto důvodu vám může kognitivně behaviorální terapie pomoci s léčbou fibromyalgie.

Kromě zmírnění vlastní bolesti můžete s pomocí kognitivně behaviorální terapie ovlivňovat způsob jak se vyrovnat s bolestí, únavou a ostatními příznaky tohoto onemocnění.

Ostatní

Odborná komise doporučila také další způsoby nemedikamentózní léčby, jako přínosné pro fibromyalgii. Mezi ně patří například relaxace, psychoterapie nebo psychologická podpora.

Léčba fibromyalgie založená na léčivech (medikamentózní léčba)

Léky proti bolesti

Ulevit od bolesti pomáhají léky, jako například paracetamol (Paralen), nesteroidní léky proti bolesti (Ibuprofen) nebo kodein.

Bohužel však často tyto léky u pacientů s fibromyalgií nepomáhají.

Jedním z nejsilnějších léků proti bolesti je Tramadol a v případě, že shora uvedené léky nefungují, můžete požádat vašeho lékaře o to, aby vám ho předepsal. Klinické studie prokázaly, že Tramadol pacientům s fibromyalgií pomáhá.

Naproti tomu velmi silné léky proti bolesti z kategorie opiátů (například morfium), nejsou pro léčbu fibromyalgie doporučovány.

Je tomu tak proto, že fibromyalgie je dlouhodobé onemocnění.

A opiáty se vzhledem k vysokému riziku vzniku závislosti nesmí užívat dlouhodobě.

Antidepresiva

Antidepresiva patří mezi nejběžněji používaná léčiva při fibromyalgii. Klinické výzkumy prokázaly, že antidepresiva často přináší úlevu od bolesti a zlepšují také celkovou funkčnost postižené tkáně. Mohou také pomoci v případě problémů se spaním. Přestože tyto léky patří do skupiny antidepresiv, v souvislosti s fibromyalgií se nepoužívají k léčbě deprese.

Tricyklická antidepresiva, kromě účinků proti depresím, také fungují jako léky proti bolesti. Antidepresiva se, kromě deprese, používají také k léčbě řady dalších příznaků. Existuje jich velmi široké spektrum a užívají se jen na doporučení lékaře. Obvykle se antidepresiva při léčbě fibromyalgie užívají po dobu 4 až 6 týdnů a v případě, že pacientům pomáhají, pokračuje se v dalším užívání. Oproti léčbě deprese se na léčbu fibromyalgie užívají jen nízké dávky antidepresiv.

Nicméně, pokud současně s fibromyalgií trpíte depresemi, může být pro vás vhodnou léčbou užívání antidepresiv jak pro léčbu fibromyalgie, tak pro léčbu deprese, a v takovém případě vám lékař předepíše vyšší dávky léčiv.

Ostatní léčiva

U pacientů s fibromyalgií byla také testována účinnost léčiv Pramipexol a Pregabalin. Tato léčiva se běžně používají na léčbu jiných onemocnění (Pregabalin pro bolesti nervů a Pramipexol na léčbu Parkinsonovy choroby).

Dosavadní výsledky klinických studií, které zkoumají účinnost těchto léčiv u pacientů s fibromyalgií, jsou slibné. Vypadá to, že i tato léčiva zmírňují bolesti u některých pacientů trpících tímto onemocněním.

Některé z těchto nových léčiv tak lze po poradě s lékařem na fibromyalgii doporučit, pokud by ostatní léčba nepřinesla žádoucí účinek. Nicméně je stále potřeba další výzkum za účelem objasnění funkce těchto léčiv u pacientů s fibromyalgií a za účelem prozkoumání jejich dlouhodobých účinků.

Ostatní možnosti léčby

Někteří pacienti s fibromyalgií zkouší alternativní způsoby léčby, jako je například akupunktura, masáže, aromaterapie, apod. O účinnosti těchto léčebných postupů na potlačení projevů fibromyalgie existuje dosud málo vědecky podložených důkazů. Nicméně řada lidí uvádí, že některé alternativní způsoby léčby jim pomáhají ulevit od stresu a únavy, díky čemuž se cítí lépe a mohou s nemocí lépe bojovat.

Další informace a podpora

Fibromyalgie patří mezi revmatologická onemocnění a v České republice tedy její léčba spadá do kompetence revmatologa. Nicméně toto zařazení je v poslední době přehodnocováno a usiluje se o to, aby fibromyalgie byla léčena komplexně v centrech bolesti. Bohužel často lékaři toto onemocnění nesprávně diagnostikují nebo pacienta považují za hypochondra a snaží se jej léčit jako psychicky nemocného člověka, což situaci pacientů značně zhoršuje.
 

Nahoru