Estrogenová domince u mužů

Estrogenová dominance u mužů

I muži mají estrogen...

Hormon estrogen nemají jen ženy, ale také muži. Samozřejmě v daleko menším množství, ale i u mužů hrozí, že se estrogen stane dominantním nad testosteronem. Abychom mohli pochopit, jak testosteron a estrogen spolu fungují, pojďme si nejdřív vysvětlit, co všechno o těchto hormonech víme, a jaké jsou jejich funkce v mužském organismu.

Testosteron z nás dělá muže

Testosteron je steroidní hormon, který se tvoří ve varlatech a v menším množství také v nadledvinkách. Dostatečné množství testosteronu snižuje riziko různých onemocnění, ovlivňuje celkové složení těla (svalové hmoty vs. tuku), reguluje imunitní systém, podílí se na sexuálních funkcích, plodnosti a celkovém libidu mužů. Nezanedbatelný vliv má i na mužskou psychiku (sebevědomí, energie). Největší produkce testosteronu je mezi dvacátým až třicátým rokem věku. Po třicítce již dochází k mírnému poklesu a kolem padesátého roku je už deficit testosteronu značně výrazný. Podle statistik se již 20 % mužů před padesátým rokem potýká s nedostatkem testosteronu.

I estrogen je důležitý

Estrogenu mají muži méně než ženy, ale je i přesto důležitý. Estrogen u mužů vzniká v játrech a v nadledvinkách, a hraje podstatnou roli v imunitním systému, protože bojuje proti zánětům. Dále reguluje příjem a využití glukózy a taktéž má úlohu při zrání spermií.

Kdy vzniká estrogenová dominance

K estrogenové dominanci u mužů dochází kromě jiného s postupujícím věkem, kdy samovolně klesá hladina testosteronu a naopak stoupá hladina estrogenu. Není to ovšem jediný důvod. Velmi často je estrogenová dominance známkou celé řady jiných chyb. Každý z nás je vystaven xenoestrogenům (syntetické estrogeny v kosmetice, čisticích prostředcích, v potravě jako pesticidy, v plastech např. jako bisfenol A atd.), které jsou bohužel všude okolo nás, a v kombinaci se špatnou životosprávou, i sami muži přispívají k estrogenové dominanci. Další důvody proč dochází k estrogenové dominanci je nedostatek odpočinku a spánku, nedostatečný příjem vitamínů a minerálů v konzumovaných potravinách a přejídání spojené s obezitou, která taktéž brání produkci testosteronuVelké množství tělesného tuku je totiž spouštěč pro tvorbu enzymu aromatázy, který je v konečném důsledku schopen změnit testosteron na estrogen.

Projevem estrogenové dominance je také nízká hladina testosteronu.

Důvody vysoké hladiny estrogenu:

  • nadměrný stres.
  • průmyslově zpracované potraviny.
  • nadbytečný tělesný tuk.
  • xenoestrogeny v předmětech denní spotřeby: kosmetika a čisticí prostředky, plasty (BPA).
  • pesticidy obsažené v potravě.
  • narušený cirkadiánní rytmus - kvalitní spánek
  • potraviny obsahující vysoké procento fytoestrogenů (sója, chmel).

Projevů naznačujících estrogenovou dominanci je mnoho, především fyzických. Mužům se ukládá více tuku a to hlavně v oblasti břicha, s tím souvisí i gynekomastie (nárůst prsní žlázy nebo se může projevovat i jako bulka v oblasti prsu). Dále se snižuje procento svalové hmoty, může dojít ke zvětšení prostaty, vypadávání vlasů a poruchám erekce. Kromě fyzických projevů nejsou ojedinělé ani psychické příznaky. Nejčastěji jde o nedostatek motivace a emoční stability, ale ojedinělé nejsou ani úzkosti, depresivní stavy a objeví se také extrémní únava a poruchy spánku. Po zdravotní stránce se s nízkou hladinou testosteronu mohou objevit i vážnější onemocnění jako je osteoporóza, porucha jater, snížená spermatogeneze, libido a neplodnost. Aby organismus mužů správně fungoval musí být poměr estrogenu a testosteronu v rovnováze.

10 důvodů proč nebýt estrogenně dominantní, aneb mít vysokou hladinu testosteronu a estrogeny v normálu

1) Budování svalové hmoty - jedna z mnoha pozitivních vlastností testosteronu, na kterou muži slyší je zvýšená schopnost budovat svalovou hmotu.
2) Účinnější spalování podkožního tuku - lepší spalování tuků u mužů je právě způsobeno i vyšší hladinou testosteronu. 
3) Zlepšení erekce a sexuální výkonnosti - testosteron má příznivý vliv na sexuální výkonnost. Nedochází k poruchám erekce, nebo nezájmu o sex. A určitě je zajímavé, že právě sex produkci testosteronu dále zvyšuje. 
4) Plodnost - správná hladina testosteronu přímo ovlivňuje kvalitu a množství sperma, a s tím i související plodnost. 
5) Silnější kosti - optimalizace testosteronu pomáhá udržovat celý pohybový aparát,  předcházet řídnutí kostí a následné osteoporóze. 
6) Zdravé srdce - dostatečná hladina testosteronu má také pozitivní vliv na celý kardiovaskulární systém, jelikož zvyšuje cévní zásobení srdečního svalu, rozšiřuje tepny a zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Tím výrazně snižuje riziko infarktu.
7) Psychická odolnost - nedostatek testosteronu se může projevit i na psychickém rozpoložení. Pokud dojde k poklesu testosteronu, objeví se přecitlivělost, je ohrožena emoční stabilita a mohou se přidat deprese. 
8) Energie - muži, u kterých není deficit testosteronu, mají více energie a celkový zájem o přirozenou fyzickou aktivitu. 
9) Prevence proti diabetu - muži s optimální hladinou testosteronu mnohem méně častěji onemocní diabetem 2. typu.
10) Únava - pokud má muž dostatek testosteronu, nejen, že se zvýší energie, ale také vymizí extrémní únava. 

10 tipů jak zvýšit testosteron a snížit estrogenovou dominanci

1) Vitamíny a minerály

Vliv na tvorbu testosteronu mají vitamíny a minerály. Zejména vitamíny skupiny B, především B12 a současně také vitamin D. Vitamin D kromě suplementace můžeme získat ze slunečního záření. Co se týče minerálů měli bychom zvýšit příjem hořčíku a zinku. Deficit těchto vitamínů a minerálů přispívá k tomu, že se testosteron přemění na estrogen skrze enzym aromatázy.

2) Kvalitní spánek

Doba, kdy dochází k největší produkci testosteronu je ve spánku. Konkrétně nad ránem, kdy je spánek hlubší, se testosteron tvoří nejvíce, a proto je dostatečný spánek nezbytný.

3) Strava

Jsou známy potraviny, které mohou zvýšit produkci testosteronu. Jídelníček by tedy měl obsahovat dostatek makroživin, které najdeme hlavně v mase, rybách, vejcích a z rostlinné stravy je to brukvovitá zelenina nebo avokádo. Důležitý je také dostatek tzv. zdravých tuků, které můžeme najít v rostlinných olejích, mandlích nebo ořechu para.

4) Adaptogeny

Macaashwagandha, zázvor, kotvičník, to je jen pár nejznámějších rostlinných adaptogenů, které mohou přispět ke zvýšení hladiny testosteronu.

5) Cvičení

K větší produkci testosteronu patří pohyb. Upřednostňována by měla být pomalejší forma silového tréninku spíše než vytrvalostní. Právě u silového tréninku se tvoří více testosteronu a ubývá estrogenu.

6) Regulace tělesného tuku

Lidé, kteří mají vyšší procento tuku, mají i méně testosteronu a naopak. Také čím více je tělesného tuku, tím vyšší je hladina estrogenu.

7) Minimalizovat stres

Vlivem každodenního stresu se v nadledvinkách produkuje kortizol. Ten má, mimo jiné negativní vliv na hladinu testosteronu. 

8) Omezit alkohol

Je známo, že alkohol působí negativně na mnoho pochodů v organismu a produkci testosteronu nevyjímaje. Alkohol působí estrogenně.

9) Snížit expozici toxinů - xenoestrogenů

Vše je možné i styk s toxiny můžeme minimalizovat na přiměřenou mez. Xenoestrogeny (syntetické estrogeny) se nacházejí v kosmetice, čisticích prostředcích, na účtenkách, v plastech a také v potravě v podobě pesticidů. Začněte používat antiestrogenní přírodní kosmetiku, eko čisticí prostředky. Nemazlete se s účtenkami z obchodu, na kterých je bisfenol. Plastové nádobí nahraďte např. nerezem. Kupujte jídlo z bio produkce.

10) Sex

Studie ukázaly, že existuje přímá souvislost mezi sexuální aktivitou a vyšší hladinou testosteronu.

Kontaktní formulář

Napište nám přes kontaktní formulář

Kontaktní tel.: +420 774 335 622

Pro rychlejší komunikaci napište do zprávy Vaše tel. číslo. 

Rádi Vám zavoláme a tak vyřešíme rychleji Vaše dotazy. Pokud se neozveme do 3 dnů, prosím kontaktujte nás znovu.

 

Nahoru